Coraz więcej osób nosi się z zamiarem porzucenia etatu na rzecz założenia własnej działalności gospodarczej. Niemniej jednak prowadzenie biznesu wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu oraz znacznych nakładów finansowych. Doskonałym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców może więc okazać się franczyza. Jak wygląda prowadzenie działalności w modelu franczyzowym i dlaczego jest to dobry sposób zarabiania pieniędzy?

Czym jest franczyza?

W ostatnim czasie wiele mówi się o franczyzie. Jest to model biznesowy, w którym jedna strona (franczyzodawca) przekazuje drugiej (franczyzobiorcy) pomysł na prowadzenie działalności, własne logo oraz hasło reklamowe. Franczyzodawca wprowadza więc franczyzobiorcę w świat biznesu – pomaga mu nie tylko postawić w nim pierwsze kroki, ale również zawsze służy radą i pomocą. Franczyza wymaga podpisania umowy, która będzie łączyć obie strony. Dokument nie został dokładnie określony przepisami prawa. W internecie można znaleźć jego ogólny wzór, jednak poszczególne zapisy strony mogą modyfikować według własnych potrzeb. W umowie zapisana jest również kwota (bądź wartość procentowa, najczęściej od wygenerowanych przychodów), którą franczyzobiorca musi zapłacić, zwykle co miesiąc, na rzecz franczyzodawcy. Jest to swego rodzaju opłata handlowa, którą uiszcza się w zamian za otrzymaną pomoc. Zaletami franczyzy są przede wszystkim: wprowadzenie do biznesu przez kogoś, kto odniósł już sukces na rynku, możliwość prowadzenia działalności pod znanym szyldem, brak konieczności posiadania znacznych ilości środków finansowych na start. Franczyzodawca określa ogólne ramy tego, jak ma wyglądać prowadzony punkt franczyzowy. Niemniej jednak to franczyzobiorca ma największy wpływ na kształtowanie jego pozycji na rynku.

Pomysł na franczyzę

Kolejną zaletą franczyzy jest fakt, iż oferuje ją obecnie wiele znanych firm z różnych branż. Istnieje więc możliwość otwarcia lokalu gastronomicznego, salonu fryzjerskiego czy sklepu z odzieżą lub kosmetykami. Franczyza zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego też coraz więcej firm decyduje się na rozwój swojej marki w tym właśnie modelu. Pomysłów na franczyzę nie brakuje, jednak to właśnie przyszły przedsiębiorca powinien określić, w jakiej branży chciałby się rozwijać. Warto wziąć pod uwagę, że franczyza nie jest biznesem prowadzonym chwilowo, a w dłuższej perspektywie czasowej. Dobrze więc wybierać taką dziedzinę, w której przedsiębiorca posiada wiedzę lub doświadczenie. Niemniej jednak należy też pamiętać, że liczą się przede wszystkim chęci do pracy i rozwijania własnego biznesu. Brak doświadczenia w gastronomii niekoniecznie przekreśla możliwość otwarcia restauracji w modelu franczyzowym. Trzeba jednak chcieć się w tym kierunku rozwijać, być otwartym na nowości rynkowe i pomysły franczyzodawcy.

Jak wybrać franczyzę dla siebie?

Wybierając branżę, w  której ma działać punkt franczyzowy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim własne preferencje, wiedzę i doświadczenie. Niemniej jednak nie można zapominać o potrzebach rynku i o tym, na jakie usługi lub produkty zgłaszają zapotrzebowanie konsumenci. Tylko wtedy można osiągnąć prawdziwy sukces i wybić się wśród konkurencji. Jaką franczyzę warto wybrać w obecnych czasach? Nie jest tajemnicą, że ogromną popularnością cieszy się branża gastronomiczna. Dobrym pomysłem będzie więc franczyza fast food. Jest to doskonały pomysł na biznes dla każdego, gdyż o ile prowadzenie większej restauracji wymaga już niemałych umiejętności, o tyle z prowadzeniem punktu fast food poradzi sobie zdecydowana większość kandydatów na franczyzobiorców. Chcąc otworzyć własny punkt w branży gastronomicznej, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie https://crazycorn.pl/. Crazy Corn to propozycja dla każdego, kto chce postawić pierwsze kroki w biznesie, nawet jeśli nie posiada zbyt dużych umiejętności kulinarnych. Proste menu, przejrzyste warunki umowy i współpracy, a także zadowolenie z własnego biznesu – to wszystko czeka właśnie na Ciebie!