Nitinol to substancja cechująca się wieloma właściwościami pomocnymi w medycynie czy ogólnym przemyśle. Sprawdź, czym dokładnie wyróżnia się ten metal, jakie jest jego zastosowanie i gdzie możesz go dostać.

Co to jest nitinol?

Nitinol, w chemicznym nazewnictwie tytan niklu, jest stopem niklowo-tytanowym wykazującym właściwości pamięci kształtu, dzięki którym pamięta swój pierwotny kształt. Charakteryzuje go również pseudoplastyczność czy super elastyczność niezwykle pożądana w wielu branżach przemysłowych. Jego niezwykłe właściwości zostały odkryte w 1962 roku przez  Williama J. Buehlera i Fredericka Wanga.

Ów metal w swoim składzie ma tytan i nikiel (symbol NiTi). To właśnie ten drugi pierwiastek jest dość znanym alergenem i posiada wysokie prawdopodobieństwo właściwości rakotwórczych. Mimo to nitinol jest jednym z częściej stosowanych substancji pomocnych w tworzeniu produktów medycznych. Jego właściwości fizyczne to między innymi:

– jasny, srebrzysty odcień

– gęstość wynosząca 6,45 gm./cm3

– temperatura topnienia wynosząca około 1310 stopni C.

W uzyskaniu nitonolu można wykorzystać dwa sposoby – poprzez próżniowe przetapianie łukowe oraz topienie indukcyjne próżniowe:

  • próżniowe przetapianie łukowe- polega na łuku elektrycznego między surowcami a miedzianą blachę chłodzoną przez wodę (woda służy do topienia składników w próżni, dzięki czemu zapobiega wprowadzaniu węgla).
  • topienie indukcyjne próżniowe- innymi słowy to podgrzewanie surowców w tyglu węglowym za pomocą przemiennych pól magnetycznych.

Nitinol – właściwości i zastosowanie metalu

Dzięki niezwykłym właściwościom nitinolu, czyli jego wyjątkowej elastyczności (do 30 razy większej od zwykłego metalu) i pamięci kształtu, metal ten może być z powodzeniem stosowany w najróżniejszych produkcjach przemysłowych. Dzięki “pamięci kształtu” nitinol pozwala ów substancji na zachowanie swojego pierwotnego kształtu, nawet po jego podgrzaniu w wysokiej temperaturze.

Jednym z popularniejszych zastosowań nitinolu może być przemysł medyczny, a konkretnie akcesoria medyczne. Nitinol jest niezbędny w pracy ortodonty i stomatologa, bowiem pozwala na uzyskanie właściwych wsporników i drutów aparatów ortodontycznych. Jego stop odnajduje się również w endodoncji, gdy wymagane jest kształtowanie i czyszczenie kanałów korzeniowych. Gdzie jeszcze w branży medycznej można użyć nitinolu?

– w chirurgii, podczas rekonstrukcji jelita grubego

– w ortopedii, do produkcji implantów

– w medykamentach (stenty nitinowe)

– podczas wykrywania guzów piersi (druty nitinolowe)

Kolejnym miejscem, w którym nitinol może znaleźć swoje zastosowanie, jest przemysł ogólny. Jego właściwości są wysoce pożądane np. do kontroli temperatury poprzez aktywację rezystora zmiennego czy przełącznika do zmiany temperatury. Świetnie sprawdzą się również jako dodatek do sprężyn zegarkowych, czy powszechnie niewidoczna antena telefonu. Druty z ów metalu można też z powodzeniem zastosować w silnikach cieplnych dla celów demonstracyjnych. Prócz tego nitinol może pomóc w:

– tworzeniu arkuszy do dziurkowania czy wytłaczania

– produkcji skomplikowanych ram szklanych

– uzyskaniu niezbędnych części kijów golfowych

– produkowaniu łyżeczek samozaginających się, niezbędnych np. przy pokazach iluzjonistów

Sam stop nitonolu może występować pod różną postacią, jak druty, sprężyny, arkusze lub rurki.

Nitinol – gdzie kupić?

Na ten popularny metal, nitinol, wzrasta coraz większe zapotrzebowanie w wielu branżach przemysłowych. Jest to przede wszystkim zasługa jego pamięci kształtu i niezwykłej elastyczności, które wyróżniają go na tle innych metali. Na dzień dzisiejszy ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, gdzie kończą się granice wytrzymałości tego metalu. Substancję tę można znaleźć na https://www.hempel-metals.pl/pl/gatunki/materialy-specjalistyczne/nitinol/, w sklepie, który wyróżnia się niezawodnością, doświadczeniem, gronem specjalistów i najwyższą jakością usług, niezwykle potrzebnych przy masowej produkcji wielu akcesoriów przemysłowych.