Pająki są jednymi z insektów, które są często spotykane w gospodarstwach domowych. Ich pojawienie się często budzi obrzydzenie, wstręt, a nawet paniczny strach u mieszkańców. Wiele ludowych powiedzeń mówi, że pająki zauważone w domu zwiastują szczęście i dobrobyt, a ich usuwanie wiąże się z zepsuciem pogody oraz nieszczęściem w rodzinie. Mimo, że walka z nimi może być trudna, istnieje wiele sposobów na pozbycie się ich z różnych kątów domu. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie środków na pająki. Aby pozbyć się niechcianych gości warto dowiedzieć się, skąd biorą się pająki oraz jak skutecznie się ich pozbyć.

Jakie gatunki pająków można spotkać w domu lub mieszkaniu?

Obecnie, na całym świecie naukowcy rozpoznali aż czterdzieści dziewięć tysięcy gatunków pająków. Większość gatunków za miejsce do życia obrało naturalne środowisko, ale niektóre z nich szukają ciepłego, bezpiecznego i spokojnego lokum, jakim są właśnie domy i mieszkania. Tam najczęściej można spotkać pająka z gatunku korsarz. To niewielki pajęczak, który wyróżnia się obecnością długich, chudych odnóży w jasnobrązowym ubarwieniu. Korsarze posiadają jedynie jedną parę oczu, a ich aparat gębowy nie jest wyposażony w jad. Dodatkowo, korsarze są bardzo pożytecznym gatunkiem pająka, ze względu na zjadanie przez nich owadów, takich jak muchy czy komary.

Innym gatunkiem pająka, który na stałe zadomowił się w mieszkaniach, jest kątnik domowy. To pajęczak, który osiąga długość jednego centymetra, a jego odwłok jest gruby, o czarnym wybarwieniu. Ludzie najczęściej zauważają je w okresie godowym, kiedy dorosłe osobniki rozpoczynają przechadzki, w celu poszukiwania partnerki.

Skąd się biorą pająki w domu?

Mimo, że pająki w domu budzą zazwyczaj strach, warto pamiętać, że spełniają niezwykle pożyteczną rolę. Ich głównym pożywieniem są komary, mszyce, mole, pchły oraz muchy, które w trakcie ugryzienia mogą przenosić groźne dla zdrowia choroby.  Jednorazowe spotkanie z insektem nie jest niczym przerażającym, niemniej jednak wiele osobników bytujących w domostwie wiąże się z obawami i strachem. Skąd pająki pojawiają się w domach i mieszkaniach?

  • poszukiwanie partnera- okres rozrodczy pajęczaków rozpoczyna się późną wiosną. W tym czasie pająki osiedlają się w domach i mieszkaniach w poszukiwaniu partnera oraz spokojnego miejsca, które jest idealne do rozmnażania się.
  • poszukiwanie żywności- głównym pożywieniem pająków są inne, niewielkie owady, niemniej jednak bardzo często zajadają się resztkami ludzkiego jedzenia, na przykład okruchami chleba czy sokami z roślin. W czasie inwazji pająków w domu warto zadbać o czystość wszelkich zakamarków, dlatego konieczne jest usunięcie resztek jedzenia oraz kłębów kurzu z podłóg.
  • ochrona przed warunkami atmosferycznymi- zimne okresy roku zmuszają pająki do poszukiwania ciepłego schronienia, jakim stają się piwnice, strychy oraz wnętrza domu i mieszkania. Pozwala to na przygotowanie im pajęczyny w bezpiecznym i cichym kącie, jakim są rogi ścian czy destynacje za sofą.

Jak pozbyć się pająków z domu?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z pajęczakami są środki na pająki. Ich specjalnie opracowana formuła pozwala pozbyć się uciążliwych gości w domu i mieszkaniu, a także zapobiegać ich powtórnym zaleganiem się. Składniki aktywne, które zawarte są w środkach na pająki, pozwalają efektywnie usuwać żyjące osobniki w domach, dzięki charakterystycznym zapachom oraz substancjom, które usuwają pajęczyny i uszkadzają budowę insektów. Warto pamiętać, że spryskanie zakamarków domu i mieszkania preparatem pozwala przez długi czas chronić wnętrza przed ponownym pojawieniem się niechcianych insektów.

W walce z pająkami warto zastosować także domowe metody. Jednym z najskuteczniejszych jest aplikacja olejków eterycznych o zapachu nielubianym przez insekty, na przykład oleju z mięty pieprzowej. Zapach jest skuteczną bronią w walce z pajęczakami, dzięki czemu ich obecność w domu nie będzie powodem do strachu i paniki.