Mikrometr to specjalistyczne narzędzie pomiarowe. Umożliwia wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów wszędzie tam, gdzie wymagana jest dokładność na poziomie 0,01 mm. Najczęściej mikrometry wykorzystywane są w takich miejscach jak warsztaty samochodowe czy zakłady przemysłowe. Co jednak ciekawe, często używane są także przez majsterkowiczów wykonujących różne prace w domach. Dużą zaletą mikrometrów nie jest jedynie precyzja. To również narzędzie bardzo proste w obsłudze. Warto zatem zapoznać się z charakterystyką tego urządzenia, jego budową oraz zasadą działania.

Rodzaje mikrometrów – jak mierzyć za pomocą tych narzędzi?

Na rynku dostępne są różne rodzaje mikrometrów. To, co je różni, to przede wszystkim ich przeznaczenie. Ogólnie mikrometry podzielić można na zewnętrzne, wewnętrzne oraz elektroniczne. Pierwszy rodzaj służy do wykonywania pomiarów elementów zewnętrznych. Mowa tu zarówno o ich długości, grubości, jak i średnicy. Pomiar mikrometrem zewnętrznym wykonuje się poprzez umieszczenie elementu pomiędzy kowadełkiem a wrzecionem. Następnie mierzony obiekt ściskany jest między nimi. W ten sposób uzyskuje się odczyt.

Jeśli chodzi o mikrometr wewnętrzny, to jego budowa jest bardzo podobna do tego zewnętrznego. Najczęściej korzysta się z niego w celu wykonania pomiaru średnicy wewnętrznej otworów bądź elementów przelotowych. Jak mierzyć mikrometrem wewnętrznym? W tym przypadku pomiaru dokonuje się poprzez umieszczenie w otworze trzpieni występujących w szczękach pomiarowych. Następnie ustawia się je za pomocą pokrętła. W momencie, w którym trzpienie dotkną ścian wewnętrznych otworu, możliwe jest odczytanie wyniku pomiaru.

Wspomniano jeszcze o mikrometrze elektronicznym. Różni się on od dwóch pozostałych sposobem odczytu pomiaru. W tym przypadku możliwe jest odczytanie wyniku na czytelnym wyświetlaczu.

Mikrometr – budowa

Wiedząc już, co to jest mikrometr, można nieco bliżej przyjrzeć się jego budowie. Narzędzie to składa się z kilku podstawowych elementów. Wśród nich wymienić można kowadełko i wrzeciono. Są to podstawowe komponenty pomiarowe. Kolejne elementy, z których składa się mikrometr, to trwały kabłąk, ruchomy bęben, tuleja oraz sprzęgiełko i zacisk. Ważnym elementem mikrometrów są również głowice mikrometryczne.

Sposób mierzenia mikrometrem – odczyt wyniku

Jak wspomniano na początku, mikrometr nie jest skomplikowanym narzędziem. Do jego korzystania nie są potrzebne żadne specjalistyczne umiejętności. Jak wykonać pomiar mikrometrem? W pierwszej kolejności należy mierzony element umieścić między kowadełkiem a wrzecionem. Kolejny krok to dokręcenie bębna i sprzęgiełka. W pewnym momencie usłyszy się charakterystyczny dźwięk. To znak, że element został dostatecznie dokręcony. Teraz możliwe jest sprawdzenie wyniku pomiaru z tulei, na styku z bębnem. Z górnej podziałki odczytać należy części milimetrowe, natomiast z dolnej części dziesiętne. Tuleja wskazuje wynik z dokładnością do 0,5 mm. Pamiętać trzeba, że na bębnie znajduje się jeszcze jedna podziałka. Z niej doczytuje się dodatkowy wynik z dokładnością do 0,1 mm. Po zsumowaniu obu odczytów otrzymuje się dokładną wielkość mierzonego elementu.

Wybór mikrometru

Jaki model mikrometru sprawdzi się najlepiej? To zależy przede wszystkim od tego, jakie prace planuje się wykonywać przy użyciu tego narzędzia. Jeśli planuje się wykonywać proste pomiary i to sporadycznie, wówczas w zupełności wystarczy jeden ze standardowych mikrometrów dostępnych na rynku. Nie są to narzędzia drogie. Jeśli jednak pomiary mają być dość skomplikowane i wykonywane często, wówczas lepiej jest zainwestować w nowoczesne narzędzie od sprawdzonego i renomowanego producenta. Można mieć wtedy pewność, że urządzenie na pewno zda egzamin i posłuży przez długi czas. Na szczęście wybór mikrometrów na rynku jest bardzo szeroki. Dzięki temu każdy ma możliwość zakupu takiego modelu, który najlepiej spełniać będzie indywidualne oczekiwania i potrzeby. Ważne jest jednak, aby mikrometr, niezależnie od modelu, cechował się wysoką jakością wykonania.