Ulubione zabawki dziecka zmieniają się wraz z wiekiem. Początkowo zaczynamy od małych grzechotek, jednak z czasem dziecko zaczyna bawić się nieco bardziej zaawansowanymi zabawkami, które rozwijają wiele różnych umiejętności. Czym najchętniej bawią się dzieci i dlaczego odpowiedni dobór zabawek jest tak ważny?

Zabawki dla malucha

Noworodek nie ma specjalnych potrzeb zabawowych, wręcz przeciwnie – wystarczy mu pozytywka wygrywająca przyjemne dla ucha melodie. Tymczasem już dwu- i trzymiesięczny niemowlak chętnie bawi się grzechotkami i innymi grającymi zabawkami. „Bawi się”, to może nieco za dużo powiedziane – rodzice pokazują mu różnorodne zabawki, tak aby z czasem mógł zacząć posługiwać się nimi samodzielnie. W okolicach pierwszego roku życia dzieci najchętniej bawią się zabawkami interaktywnymi, choć wiele z nich zaczyna się już interesować różnego typu zabawkami, które rozwijają umiejętności manualne oraz ruchowe. Dzieci chętnie bawią się więc sorterami, miniukładankami. Sięgają także po pchacze czy jeździki.

Zabawki dla starszych dzieci

W wieku około dwóch lat dzieci coraz chętniej zaczynają bawić się w zabawy, w których mogą odgrywać różnego typu role. Na ich półce musi więc znaleźć się samochód, dzięki któremu chłopcy będą mogli poczuć się jak zawodowi kierowcy. Dziewczynki natomiast chętnie opiekują się lalkami, zaczynają przygotowywać posiłki w swojej zabawkowej kuchni czy też bawią się w sklep. Większość dzieci bardzo chętnie buduje wieże z klocków lub w ogóle używa ich w swoich zabawach, na przykład przewożąc je w wózku lub na samochodzie. Każde dziecko jest nieco inne i w inny sposób wykorzystuje swoje zabawki. Oczywiście te dla najmłodszych powinny być pozbawione małych, łatwych do połknięcia elementów. Drobniejsze fragmenty pojawiają się zwykle w zabawkach przeznaczonych dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Dzieci w wieku przedszkolnym kontynuują zabawy, które pojawiają się u nich w wieku poniemowlęcym, często dodając pewne elementy, których na bieżąco się uczą. Dziewczynki już nie tylko przewożą lalki w wózkach, ale także karmią je czy przebierają. Chłopcy natomiast zamieniają duże pojazdy na nieco mniejsze autka zabawkowe. Przedszkolaki chętnie sięgają po zabawki, którymi można się bawić w grupie, na przykład kręgle. Coraz większe uspołecznienie i zdolności adaptacyjne dzieci w tym wieku nakazują im nie tylko samodzielną zabawę, ale przede wszystkim przebywanie w gronie rówieśników.

Gdzie kupić dobre zabawki?

W wychowywaniu dziecka nie chodzi o to, aby dać mu jak najwięcej zabawek, ale o to, by wybierać zabawki odpowiednie dla dzieci. Mowa tutaj przede wszystkim o ich jakości – dobre jakościowo zabawki dla dzieci wykonane są z bezpiecznych dla nich materiałów. Co więcej, zabawki muszą być dostosowane do wieku dziecka. Nie kupuj więc maluchowi zabawek dla starszych dzieci, ponieważ po pierwsze mogą one zawierać małe elementy, które Twoja pociecha może z łatwością połknąć, po drugie zaś tego typu zabawki wcale nie działają na dziecko rozwijająco. Wręcz przeciwnie, maluch może poczuć się sfrustrowany tym, że nie potrafi wykonać pewnych czynności, które przewiduje konkretna zabawa. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą sklepu z zabawkami online. Zabawki online można zakupić w dowolnym momencie, a co najważniejsze – są to produkty idealnie dopasowane do potrzeb dzieci. Kolory przyciągają ich wzrok, przez co zabawka jest dla malucha atrakcyjniejsza. Warto również mieć na uwadze, że w wymienionym wyżej sklepie z zabawkami znajdziesz produkty dopasowane do różnych przedziałów wiekowych oraz podzielone dla dziewczynek i dla chłopców. Pamiętaj, że to, czym bawi się Twoje dziecko, nie pozostaje bez wpływu na jego rozwój i zdobywane umiejętności. Zabawki powinny być tak dostosowane do dziecka, aby dawały możliwość wspólnego spędzenia czasu. Przy ich wyborze należy również uwzględnić preferencje dziecka – niektóre maluchy wolą bawić się klockami niż układać puzzle. Czasami możemy także spotkać dziewczynki, które od lalek zdecydowanie bardziej wolą samochody.