Czy kiedykolwiek spotkałeś się z terminem wyważarki do kół samochodowych? Jeśli tak, ale zupełnie nie wiesz, na czym polega mechanizm tego urządzenia, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem, które pomoże Ci zrozumieć, czym są i jak działają wyważarki do kół.

Wyważarki do kół – czym właściwie są?

Wyważarki do kół samochodowych sprawdzą się nie tylko do wyrównywania parametrów kół z pojazdów samochodowych, ale również z motocyklów. Pozwalają one na uzyskanie równomiernego rozłożenia masy kół pojazdu biorąc pod uwagę ich oś obrotu. Jest to dość częsty zabieg stosowany na pojazdach mechanicznych, bowiem mało które z nich posiadają symetryczną konstrukcję kół w stosunku do osi, wbrew temu, co zapewnia producent. Te z pozoru drobne odchylenia mechaniczne, mogą znacząco zaważyć na eksploatacji pojazdu i komforcie jeżdżenia. Jednym ze skutków ubocznych nieodpowiedniego  wyważenia jest na przykład za mocne hamowanie. By temu zapobiec, najlepiej regularnie poddawać pojazd procesowi wyważania kół u mechanika samochodowego.

Wyważarki do kół – jak działa ich mechanizm?

Jak już wiesz, wyważarka do kół ma kluczowe znaczenie w poprawie komfortu jazdy i odpowiedniej, bezpiecznej podróży. Jej regularne używanie zdecydowanie przedłuża eksploatację Twojego pojazdu i poprawia jego jakość. Jak jednak przebiega sam proces wyważania kół?

Samo wyważanie kół odbywa się za pomocą dwóch rodzajów wyważarek. Jednym ze sposobów wyważania kół z pojazdu jest używanie tej tradycyjnej, stacjonarnej wyważarki, która wymaga zdjęcia kół z pojazdu. Inaczej jest w przypadku, gdy specjalista zdecyduje się wyrównoważyć koła w samochodzie za pomocą wyważarki dostawnej, która ułatwia cały proces i nie wymaga ściągania kół z pojazdu.

Wyważarki stacjonarne wymagają ściągnięcia kół. Przeznaczone są do obsługi kół samochodów osobowo-dostawczych i samochodów ciężarowych w odpowiednio wyposażonych serwisach lub warsztatach. Składają się z wielu funkcji, które zdecydowanie ułatwiają pracę z urządzeniem. Należą do nich np. programy wyważania dynamicznego do felg stalowych i do samochodów ciężarowych, winda pneumatyczna, czy uchwyt do samochodów ciężarowych.

Sam mechanizm współczesnej wyważarki stanowczo różni się od tego prosperującego jeszcze kilka lat temu. Dziś urządzenia te pozwalają uzyskać precyzyjne pomiary ułatwiające cały proces równoważenia kół, który przebiega dość sprawnie. Po oczyszczeniu kół pojazdu z wszelkich zabrudzeń, które niepotrzebnie go obciążają, następnie umieszcza się je na wyważarce, która samodzielnie dokonuje niezbędnych obliczeń lub za pomocą mechanika. Potem koło, które jest zamocowane za pomocą uchwytu montażowego, wykonuje obrót, podczas którego jest diagnozowane. Rola wyważarki w tym momencie polega na wskazaniu, który ciężarek i gdzie dokładnie powinien być umieszczony.

Proces wyważania wyważarek do kół

Kiedy mechanik zamontuje ciężarek, powinien ponowić proces wyliczania parametrów. Może on w niektórych przypadkach okazać się niezbędny i wskazywać, że koło potrzebuje jeszcze kolejnego ciężarka. Czasami są to dość małe dysproporcje, jednak mogę one znacząco wpłynąć na jakość jazdy i komfort użytkowania pojazdu.

Na rynku istnieje wiele producentów oferujących wyważarki do kół – ich produkty różnią się wielkością, rodzajem, wyświetlaniem, akcesoriami, czy innymi funkcjami, które mogą ułatwić pracę wyważania kół. Niektóre z nich, wyposażone są nawet w wersję cyfrową składającą się z kamery nakierowanej na felgi i opony oraz w technologię laserową. To właśnie mnogość rodzaju urządzeń, może mieć kluczowe znaczenie w przypadku dobrego pomiaru parametrów – warto zatem używać jednej i tej samej wyważarki, do jednego pomiaru.