Kocyk jest bardzo ważnym elementem, bez którego trudno sobie wyobrazić życie zarówno najmłodszym, jak i samym rodzicom. Wydawałoby się, że koc ma spełniać praktyczne funkcje, takie jak ocieplanie, jednak jego waga przekracza czysto fizyczne właściwości. Warto dowiedzieć się, dlaczego tak jest, co pomoże również w odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jaki kocyk dla niemowlaka wybrać.
Dlaczego kocyk jest tak ważny?
Oczywiście wszyscy jesteśmy świadomi tego, że jest to w dużej mierze ciepłe okrycie, które pozwoli na zachowanie odpowiedniej temperatury i komfortu. Jednocześnie jednak oznacza on dużo więcej dla dziecka. Pociechy często mają swoje ulubione kocyki, które zabierają ze sobą wszędzie przez kilka pierwszych lat. Dlaczego tak się dzieje?
W XX wieku, gdy nieetyczne badania były na porządku dziennym, oddzielono nowonarodzone młode małpy od matki, aby dowiedzieć się, czy potrzebują jej tylko z racji na jedzenie, czy też mają z nią jakiś związek emocjonalny. Następnie zostawiono je z kukłami, gdzie jedna była twarda i nieprzyjemna, ale z pożywieniem, a druga mięciutka, jak kocyk, ale bez jedzenia. Małpy potrafiły głodować, aby zaznać ciepła, które dawała miękka powierzchnia.
Pokazuje to, że kocyk może stanowić przedłużenie związku emocjonalnego z rodzicem, co sprawia, że dziecko chce mieć go zawsze ze sobą, gdyż wtedy czuje się bezpiecznie. Jak widzimy, wybór kocyka może być dużo ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Jaki kocyk dla noworodka wybrać?
Jaki materiał wybrać?
Niezależnie od tego, czy zastanawiamy się nad tym, jaki kocyk do przedszkola wybrać, czy jaki kocyk do szpitala dla noworodka, musimy zastanowić się nad materiałem, gdyż to on odpowiada za tę cudowną miękkość. Jednak nie każdy spełni się tak samo dobrze. Jakie właściwości mają poszczególne materiały?
Bawełna
Kocyk bawełniany jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku, co jest wielką zaletą w przypadku najmłodszych dzieci. Nie jest hipoalergiczny, co sprawia, że będzie świetnym rozwiązaniem przy rozwijającym się układzie odpornościowym noworodków. Jest też bardzo ciepły, a swoich właściwości nie traci nawet po wielokrotnym praniu w wyższych temperaturach.
Bambus
Jaki kocyk dla niemowlaka na lato? Odpowiedź jest prosta – bambusowy. Jego świetne właściwości termoregulacyjne sprawiają, że dziecko czuje ciepło, jednak się nie przegrzewa, jak mogłoby to mieć miejsce z innymi materiałami. Warto też wspomnieć o tym, że są bardzo przyjemne w dotyku i cechują się antybakteryjnością. Należy też zaznaczyć, że świetnie wsiąkają wodę i szybko wysychają. Trzeba pamiętać, aby nie używać przy nich płynów zmiękczających tkaniny, gdyż wtedy kocyk bambusowy może utracić swoje niezwykłe właściwości.
Muślin
Materiał ten również świetnie sprawdzi się na okresy letnie, gdyż jest bardzo przewiewny i delikatny. Występują w milionach różnych odcieni, barw i ich połączeń, co sprawia, że będą też świetnym dodatkiem estetycznym, który ucieszy zarówno malucha, jak i jego rodzica.
Minky
Jest to materiał, o którym wiele osób nie słyszało, a który jest zawsze połączony z bawełną, dresówką bądź polarem. Jeśli zastanawiamy się, jaki kocyk dla niemowlaka na zimę wybrać, to będzie to świetne rozwiązanie. Jego wysokie właściwości termoizolacyjne sprawiają, że dziecku będzie ciepło nawet podczas mroźnych, zimowych spacerów.
Jaki rozmiar będzie odpowiedni?
Wszystko tak naprawdę zależy od funkcji, którą ma kocyk spełniać. Dla noworodka nie ma co przesadzać z wielkością, gdyż wtedy będzie on zarówno niewygodny, jak i łatwy do zabrudzenia. Jednocześnie za duży kocyk może z łatwością przegrzać, jeśli maluch zostanie nim owinięty wielokrotnie. Dla noworodków najlepiej postawić na wymiary w okolicach 65 cm x 75 cm. Oczywiście im starsze dziecko, tym rozmiar musi iść w górę, aż w końcu będzie go używało bardziej jako pola do zabawy, niż dla ogrzania.
Niezależnie od potrzeb, warto zainteresować się ofertą firmy https://ecodziecko.pl/c/116/kocyki-dla-dzieci-i-niemowlat-do-spania-i-lezenia.html, która produkuje najwyższej jakości kocyki, które są w pełni bezpieczne, funkcjonalne, a przede wszystkim niezwykle miękkie. Wszystko to w oparciu o biodegradowalne, jak i ekologiczne materiały.