Dziś chyba nikt już nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez samochodu. Na jedno gospodarstwo domowe przypadają średnio dwa auta, które albo zostały zakupione, albo stanowią przedmiot leasingu. Alternatywą jest wynajem samochodu – usługa ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Zakup czy wynajem samochodu – na co warto się zdecydować?

 

Gdzie wynająć samochód?

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak dokładnie wygląda kwestia wynajmu samochodu i dlaczego w ogóle warto ją rozważyć. Generalnie samochód  można wynająć zarówno od firmy, jak i od osoby prywatnej. Usługę wynajmu oferuje chociażby wypożyczalnia samochodów Białystok bądź w jakimkolwiek innym, większym mieście. Firmy, które specjalizują się w wynajmowaniu aut, zajmują się również wszelkimi formalnościami związanymi z posiadaniem tego rodzaju środka lokomocji. Przede wszystkim rejestrują samochód we właściwym urzędzie, a także sprawdzają ich stan techniczny w ramach obowiązkowych badań. Co więcej, firmy te zobowiązane są do wykupienia ubezpieczenia OC, często również wykupują one ubezpieczenie AC. Jeśli samochód ulegnie awarii, to obowiązkiem firmy jest oddanie go do naprawy. Można więc powiedzieć, że przedsiębiorcy, zajmujący się wynajmem aut, odpowiadają za ich szeroko pojęty stan techniczny oraz status prawny. Tymczasem osoby prywatne, co do zasady, powinny wystawiać najemcy dokument potwierdzający wykonanie usługi, najlepiej fakturę. Niestety, nigdy do końca nie wiadomo, jakie dokładnie samochody wypożyczają one swoim klientom.

 

Zakup czy wynajem samochodu – co się bardziej opłaca?

Wiadomo już, gdzie można wynająć samochód. Pozostaje jednak pytanie, czy wynajem będzie bardziej opłacalny, niż zakup pojazdu? Posiadanie własnego auta daje poczucie bezpieczeństwa – w każdej chwili można do niego wsiąść i pojechać w jakikolwiek miejsce. Co więcej, własne auto może towarzyszyć właścicielowi w zagranicznych podróżach, a często stanowi również wyraz bogactwa. Niemniej jednak utrzymanie auta w dobrym stanie pociąga za sobą znaczne koszty. Prawdą jest, że wydatki ponoszone na zakup i utrzymanie samochodu nigdy się nie zwrócą. Pozostaje jedynie radość z jazdy i możliwość dotarcia w dowolnie wybrane miejsce w każdym czasie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie coraz większą popularnością cieszy się wynajem, w tym wynajem długoterminowy samochodu. W przypadku wynajmu krótkoterminowego kierowca wypożycza auto incydentalnie, na przykład wtedy, gdy jego własne uległo awarii bądź gdy jest w trakcie podróży i znajduje się w obcym mieście. Niemniej jednak to wynajem samochodu długoterminowy może całkowicie zastąpić posiadanie własnego pojazdu. W tym przypadku należy bowiem opłacać miesięczny abonament za pozostawienie samochodu do dyspozycji. Nie trzeba martwić się kwestią opłacania OC czy dokonywania napraw – wszystko to pozostaje w gestii właściciela pojazdu. Warto zwrócić uwagę na to, że osoba wynajmująca będzie musiała oddać auto w takim stanie, w jakim je wypożyczyła. Każda rysa czy nawet drobna awaria może więc sporo kosztować w ogólnym rozrachunku. Co więcej, auto będące przedmiotem wynajmu, w dalszym ciągu pozostaje własnością firmy, a więc kiedyś będzie je trzeba zwrócić.

 

Na co warto się zdecydować?

Mając na uwadze wszelkie wady i zalety płynące z wynajmu, a także wady i zalety płynące z zakupu samochodu, warto zastanowić się, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne? Należy przy tym wziąć pod uwagę także inne kwestie, jak na przykład własne możliwości finansowe. Wynajem auta wydaje się być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają wystarczająco dużo gotówki na jego zakup, z drugiej jednak strony nie chcą zaciągać kredytu w banku. Wynajem cieszy się także popularnością wśród osób, które lubią często zmieniać samochody. Nie wszyscy korzystają z auta na co dzień, wybierając tym samym rower lub komunikację miejską – Ci, którzy jedynie od czasu do czasu wsiadają za kółko, mogą pomyśleć o wynajmie krótkoterminowym, który z pewnością pozwoli im sporo zaoszczędzić.