Idea segregacji śmieci, recyklingu i odpowiedniej utylizacji odpadów niebezpiecznych nie wydaje się już nikomu obca. Większość  z nas przyzwyczaiła się do oddzielnych kontenerów na papier, opakowania plastikowe czy szkło. W dalszym ciągu jednak istnieją pewne rodzaje odpadów, z którymi często nie wiadomo, co należy zrobić.  Do tej grupy należy na przykład olej spożywczy, pozostały po smażeniu. Co z nim zrobić? Gdzie oddać olej posmażalniczy?

Gdzie oddać zużyty olej spożywczy ze smażenia w domu?

We wszystkich gospodarstwach domowych powstają co jakiś czas pewne ilości oleju po smażeniu frytek, pączków lub innych potraw. Nie są to bardzo duże objętości, często więc pozbywamy się takiego oleju wlewając zawartość patelni czy frytkownicy prosto do kuchennego zlewu lub toalety. Nie jest to jednak dobry pomysł. Tworzące się ze stygnącego oleju zatory tłuszczowe stanowią poważne obciążenie dla systemu kanalizacyjnego. Gdzie oddać olej posmażalniczy z domu?

Dostępne są zasadniczo trzy opcje, pozwalające na odpowiedzialne pozbycie się oleju:

  • olej należy przelać do zakręcanego opakowania plastikowego i wrzucić do kontenera na zmieszane odpady komunalne (oleju nie należy wylewać do pojemników na bioodpady),
  • przelany do zakręcanego pojemnika tłuszcz oddać w miejscowym PSZOKU (punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych),
  • olej w zakręconej butelce PET wrzucić do olejomatu (pojemniki takie dostępne są w niektórych miejscach – w Kielcach na przykład Olejomat fundacji Green Planet znajduje się przed siedzibą firmy Euro Eko Polska).

Co zrobić z olejem posmażalniczym z lokalu gastronomicznego?

W przypadku lokali gastronomicznych problem zużytego oleju jest  znacznie poważniejszy, ponieważ dotyczy zdecydowanie większych ilości kłopotliwego odpadu. Gdzie oddać zużyty olej po smażeniu z restauracji?

Jego prawidłowa utylizacja należy do obowiązków właściciela lokalu gastronomicznego, jednak w praktyce nie sposób przeprowadzić prawidłowej utylizacji oleju we własnym zakresie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem problemu, całkowicie zgodnym z obowiązującymi przepisami w zakresie gospodarowania odpadami i ochrony środowiska, jest podpisanie umowy z odpowiednią, wyspecjalizowaną firmą zajmująca się recyklingiem, przetwórstwem i utylizacją oleju posmażalniczego.

Gdzie oddać olej posmażalniczy z baru lub restauracji?

Ilość przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem odpadów, w tym roślinnego oleju spożywczego, stale rośnie. Warto jednak postawić na współpracę z przedsiębiorstwem posiadającym doświadczenie i cieszącym się zaufaniem klientów. Do takich bez wątpienia należy forma Euro Eko Polska, lider w branży przetwórstwa zużytego oleju posmażalniczego.

Firma zapewnia swoim klientom:

  • odbiór oleju posmażalniczego na terenie całego kraju;
  • elastyczne harmonogramy odbiorów, dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów;
  • pojemniki z pokrywami do przechowywania oleju;
  • odbiór opadu specjalnie do tego przystosowanymi samochodami;
  • możliwość dokonywania ustaleń w kwestii odbioru za pomocą kilku kliknięć w aplikacji mobilnej;
  • opiekę i indywidualne ustalanie warunków współpracy z przedstawicielem regionalnym.

Jak zorganizować odbiór oleju posmażalniczego?

Gdzie oddać olej posmażalniczy? Najłatwiej jest odwiedzić stronę  https://euro-eko-polska.pl/zglos-odbior/, znaleźć dane pracownika zajmującego się obsługą określonego regionu i skontaktować telefonicznie w celu ustalenia warunków współpracy. Po podpisaniu umów i ustaleniach formalnych, pracownicy firmy pomogą ustalić wszystkie kwestie praktyczne, takie jak częstotliwość odbioru oleju czy wielkość potrzebnych pojemników. Oddanie oleju wyspecjalizowanej i upoważnionej do tego firmie umożliwia pozbycie się kłopotliwego opadu zgodnie z prawem.  

Firma wystawia swoim dostawcom Kartę Przekazania Odpadu, właściciel lokalu posiada więc potwierdzenie, że utylizacja oleju po smażeniu z jego lokalu przebiega zgodnie z wymogami i z troską o środowisko naturalne. Dzięki sprawnej obsłudze klienta, zapewnianej przez firmę Euro Eko Polska, jest to również opcja najmniej kłopotliwa.