Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W szczególności, jeżeli mowa jest o kierowcach. Coraz więcej osób decyduje się na to, aby mieć pod ręką takie urządzenie. Dzięki temu na bieżąco będzie można monitorować stan poziomu alkoholu w organizmie. Decyzja o zakupie jest dobra. Należy jednak zorientować się, która z tych dwóch propozycji będzie zdecydowanie lepsza.

Kalibracja alkomatu

Jaki alkomat – elektrochemiczny czy półprzewodnikowy, jeżeli chodzi o kalibrację alkomatu. To jedna z najważniejszych kwestii, z którą trzeba tak naprawdę się zapoznać. Jeżeli ktoś chciałby zapytać, czy są takie alkomaty, których nie trzeba kalibrować, z góry należy powiedzieć, że nie. Kwestią tylko to, kiedy ta kalibracja będzie musiała nastąpić, jak również fakt, ile razy będzie można to zrobić. W tej kwestii niestety przegrywają alkomaty półprzewodnikowe. Można je maksymalnie kalibrować trzy razy. Niekiedy bywa również tak, że po jednym razie takie urządzenia nie będą nadawały się do użytku. Co innego, jeżeli chodzi o urządzenia elektrochemiczne. Ilość ich kalibracji jest ogromna i bez trudu będzie można takich alkomatów używać długi czas.

Cena i dokładność

Decydując się na zakup urządzenia, należy sprawdzić, czy alkomat jest dokładny? Jaka jest granica błędu? Jak łatwo się domyślić, musi ona być jak najmniejsza. Tak, aby każda osoba mogła faktycznie uzyskać właściwy wynik. Po raz kolejny należy powiedzieć, że wygrywają urządzenia elektrochemiczne. To fakt, że ich dokładność (a także żywotność!) jest zdecydowanie większa. Są to urządzenia, które są w stanie zapewnić zdecydowanie większą skalę pomiarów.

Nie każdy jednak będzie mógł pozwolić sobie na zakup takich elektrochemicznych alkomatów. Jeżeli chodzi o cenę, to właśnie te alkomaty są zdecydowanie droższe. I to całkiem sporo. No cóż, za ilością funkcji, za większą skalą pomiarów, idzie również cena. Alkomaty elektrochemiczne często znaleźć można na wyposażeniu policji. Aczkolwiek, można je również zakupić do wykorzystania do samodzielnego użytku.

Kto korzysta z alkomatu?

Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? Chcąc znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy wiedzieć, gdzie dokładnie urządzenie będzie potrzebne. To fakt, że policja poniekąd z przymusu używa tych lepszych urządzeń, aby mieć pewność, że pozyskane wyniki będą satysfakcjonujące i co najważniejsze – prawdziwe! Z takich alkomatów mogą korzystać także np. firmy transportowe, gdzie poruszanie się pojazdami mechanicznymi każdego dnia jest czymś normalnym. Wiele firm na bieżąco sprawdza, czy ich kierowcy są w stanie przystąpić do wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

W domach najczęściej sprawdza się alkomat półprzewodnikowy. Może to fakt, że zakres pomiaru jest mniejszy, ale w domach też nie wykorzystuje się tak często takich urządzeń. Jak już to przy wyjątkowych okazjach. Warto więc zadać sobie pytanie odnośnie do tego, czy takie proste urządzenia nie będą w pełni satysfakcjonujące dla danej osoby?

Dobry alkomat elektrochemiczny

Warto powiedzieć nieco więcej na jego temat. Tym bardziej że oferuje on pomiary nawet do trzech miejsc po przecinku. Niby nic, ale w przypadku pracy policji wykonanie takich pomiarów jest niezwykle ważne. Może i jego cena jest wyższa, ale nie można zapomnieć, że tak naprawdę ma się do czynienia z inwestycją na wiele lat. Należy również wspomnieć, że margines błędu w przypadku takiego urządzeń wynosi jedyne 0,02 mg/l. Dla porównania warto dodać, że w przypadku alkomatów półprzewodnikowych margines błędu wynosi 20% lub nawet 0,1 promila. Jest to bardzo dużo i może doprowadzić do podania błędnego wyniku, który może decydować o tym, czy ktoś będzie w stanie wsiąść za kółko. Na uwagę zasługuje również to, że tego typu alkomaty odporne są na wiele związków, w tym, chociażby na metanol, kwasek cytrynowy, czy dym papierosowy.

Wybór alkomatów jest ogromny. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że każda osoba będzie w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie.