Drzwi należą do tych elementów aranżacji wnętrz, które wybieramy jako pierwsze. Pełnią rolę rozdzielania pomieszczeń, zapewniania prywatności, a także stanowią dopełnienie wizualne. Wybierając nowe drzwi do swojego domu, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, by być w pełni zadowolonym z zakupu przez długie lata. W tym artykule omówimy jakie drzwi do małego mieszkania będą najlepsze.

Jakie drzwi do małych pomieszczeń? Postaw na funkcjonalność

Najlepiej urządzone pomieszczenie to takie, w którym funkcjonalność idzie w parze z estetyczną aranżacją. Powinna zostać ona dobrze przemyślana, by tworząc połączenie dopasowane do całego charakteru mieszkania. Szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami małego wnętrza, drzwi nie mogą być przypadkowe. Zanim wybierzemy konkretny model, przeanalizujemy każde pomieszczenie pod względem jego charakteru, rodzaju oświetlenia, wielkości, a także naszych oczekiwań. Rzecz jasna nie mniej istotne są fundusze. Gdy sprecyzujemy wszelkie oczekiwania, będzie nam o wiele łatwiej znaleźć rozwiązanie na długi czas użytkowania.

Drzwi w małych pomieszczeń – łazienka

W przypadku większości mieszkań w blokach, łazienki i toalety niezwykle rzadko mają dostęp do okien. Ponadto są gorzej oświetlone od innych domowych pomieszczeń. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na drzwi łazienkowe z przeszkleniami. Mają one na celu dodatkowe ożywienie i rozjaśnienie pomieszczenia o niewielki metrażu. Do wyboru jest mnóstw wzorów, w których zastosowano niezwykle różnorodne półprzeźroczyste tafle. Mogą one występować przykładowo w formie modnych bulajów. Szczeliny mogą być węższe lub szersze — wszystko zależy od naszych oczekiwań. Nie zabrakło także modeli o całkowicie przeszklonym skrzydle. Łazienka jest miejscem szczególnie wymagającym prywatności, dlatego możemy bez problemu znaleźć takie z wykończeniem matowym oraz mlecznym.

Jeśli w łazience jest piecyk gazowy, drzwi w łazience koniecznie muszą posiadać tuleje albo podcięcie wentylacyjne. Nie można zaniedbywać tej kwestii, ponieważ jest ona wymogiem prawnym. Odwiedzając sklep z drzwiami, miejmy na uwadze również nasze bezpieczeństwo. Ponadto skrzydło drzwiowe nie powinno być węższe niż 80 cm. Z kolei jego wysokość w świetle ościeżnicy nie może wynosić mniej niż 200 cm. Pamiętajmy też o tym, że w pomieszczeniu z piecykiem gazowym powinny otwierać się wyłącznie na zewnątrz.

Najlepsze drzwi do małego pokoju — jakie drzwi do sypialni?

Sypialnia również jest miejscem intymnym i wymagającym ciszy i spokoju. Dobrze jest wybrać do niej drzwi pełne, by mogły zagwarantować wytłumienie dźwięków, a także ograniczą zbyt nadmierne światło napływające z innych pomieszczeń. Jeśli wybierzemy dobry egzemplarz, nic nie może zaburzyć nam snu oraz wypoczynku. Jeśli sypialnia jest wyjątkowo niewielkich rozmiarów, możemy rozważyć zakup drzwi ze szklanymi wstawkami. Takie delikatne akcenty składające się z półprzeźroczystych elementów spowodują, że pokój będzie optycznie powiększony i rozjaśniony.

Kolejną ciekawą propozycją na optyczne powiększenie są drzwi ze wstawką lustrzaną. Może ona wpłynąć znacząco na lepszy odbiór pomieszczenia. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pokoju dla dzieci.  Niemowlęta i kilkuletnie maluchy potrzebują nie tylko ciszy, ale i uwagi rodziców. By zapewnić im spokojny sen w ciszy, możemy pomyśleć o całkowicie przeszklonych drzwiach. Przeszklone skrzydło ma podstawową zaletę — możemy przyklejać na nie fantazyjne obrazki lub naklejki dla dzieci, by zmienić ich stylistykę i nadać pokoju dziecięcemu nieco innego wyrazu. Szkło, z którego wykonane są jednak takie drzwi, powinny być hartowane, ponieważ w przypadku pęknięcia rozpadną się na małe, nieostre kawałki. Nie będą one stanowić ewentualnego zagrożenia dla dzieci. Nieco starsze dzieci, a także nastolatkowie potrzebują więcej prywatności. Z tego powodu dobrym wyjściem może być model pełny lub półpełny z mlecznymi przeszkleniami.

Warto też wspomnieć o kwestii drzwi do małego pokoju dziennego. Jest to pokój, który wymaga najmniej prywatności, dlatego dobrym rozwiązaniem może być — brak drzwi. Tym bardziej, jeśli nikt w nim nie śpi na co dzień. Jeśli przyjmujemy okazjonalnie gości, warto zwrócić uwagę na drzwi chowane, które okazjonalnie można zasunąć, gdy tylko zajdzie taka konieczność. Wielu właścicieli małych mieszkań korzysta z tego rozwiązania i bardzo je sobie chwali.