W dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi żyje w stresie. Niekiedy tak wielkim, że domowe sposoby i pomoc bliskich jest niewystarczająca. Wtedy właśnie zachodzi potrzeba udania się do specjalisty. Jednym z wyborów jest psycholog. Jednak nie zawsze jest to wystarczający specjalista. Niekiedy potrzebny jest psychoterapeuta albo psychiatra. Czym wobec tego różnią się między sobą psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

Jak znaleźć dobrego psychologa na Wilanowie w Warszawie?

Jak znaleźć dobrego psychologa to kluczowa kwestia na początku drogi. Na wstępie najlepiej zapytać znajomych i rodzinę. Można także wypytać lekarza, do którego ma się zaufanie. Można także przejrzeć Internet i poszukać specjalistów z dobrymi opiniami. Najlepiej umówić się na konsultację, aby sprawdzić, czy dany specjalista będzie odpowiedni dla konkretnej osoby. Wielu dobrych psychologów można znaleźć w Warszawie na Wilanowie.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta może być psychologiem, ale nie jest to wymóg konieczny. Musi za to skończyć studia. Mogą to być studia humanistyczne albo medyczne. To, co jest wymagane w zawodzie psychoterapeuty to szkoła psychoterapii. Szkolenie to wynosi 4 lata. Aby uzyskać tytuł psychoterapeuty należy najpierw uzyskać tytuł magistra, a potem ukończyć szkołę psychoterapii. Nurt takiej szkoły może być różny. Zazwyczaj wybiera się pomiędzy psychodynamicznym, integratywnym, poznawczo-behawioralnym oraz psychoanalitycznym. W szkołach tych uczy się różnego podejścia do relacji pacjent-terapeuta. Inaczej też wygląda przebieg sesji. Psychoterapeuta rozwiązuje problemy różnego typu takie jak zaburzenia, depresja czy zachowania kompulsywno-obsesyjne. Do psychoterapeuty można też chodzić regularnie, dzięki czemu na bieżąco poprawia się jakość życia.

Kim jest psycholog?

Psychologiem nazywa się osobę, która ukończyła studia na wydziale psychologii, ma na to dokumenty oaz może udzielać świadczeń psychologicznych. Może diagnozować choroby, orzekać oraz udzielać pomocy psychologicznej. Osoba posiadająca magistra psychologii może wykorzystywać w terapii testy psychologiczne, a także wysłuchać i doradzić w konkretnej sprawie. Psycholog jest także osobą, która wydaje odpowiednie orzeczenia, dokumenty oraz potrzebne zaświadczenia. Jednak nie jest lekarzem, więc nie może przepisywać leków. Do psychologa zazwyczaj zwracają się osoby, które mają kłopoty w pracy, są przygnębione albo pokłóciły się z partnerem lub inną bliską osobą. Psycholog jest osobą, z którą można porozmawiać o swoich problemach, a on spojrzy na nie z innej perspektywy. Terapia u psychologa może skończyć się zarówno po kilku wizytach, jak i po kilku latach. Wielu dobrze wykonujących swoją pracę psychologów udziela porad w Warszawie na Wilanowie.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem. Jest to osoba, która musi mieć ukończone studia medyczne. Po ukończeniu studiów musi zrobić specjalizację z psychiatrii. Psychiatra jako lekarz po postawieniu diagnozy zazwyczaj przepisuje środki farmakologiczne. Do psychiatry ludzie trafiają z takimi chorobami jak zaburzenia osobowości, mania, schizofrenia, czy depresja. Niekiedy leczenie psychiatryczne jest wspomagane psychoterapią, a do psychiatry można dostać skierowanie od psychologia albo nawet lekarza rodzinnego.