Bardzo często twierdzimy, że nie mamy czasu na wizyty u poszczególnych specjalistów lub odkładamy wybranie się do lekarza w czasie. To jednak spory błąd, ponieważ trzeba pamiętać, że zdrowie mamy tylko jedno, dlatego należy o nie szczególnie dbać. Również powinniśmy raz na jakiś czas udać się kardiologa. Wiadomo, że częstotliwość takich wizyt jest zależna od ogólnego stanu naszego zdrowia, ale też trybu życia. Ważne jest też to, czy w przeszłości mieliśmy jakiekolwiek problemy z sercem lub układem krążenia.
Jak często powinniśmy chodzić do dobrego kardiologa? Lublin i okolice
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo, że powinniśmy do niego udać się natychmiastowo, jeżeli odczuwalny jest ból w klatce piersiowej lub jeśli istnieje ryzyko wystąpienia choroby układu krążenia. Kiedy wcześniej zostanie odkryty problem, to będzie go można usunąć lub wdrożyć odpowiednie leczenie, aby choroba nie postępowała. Na pierwszą wizytę profilaktyczną powinno się umówić w okolicy 30 roku życia. W tym wieku jest szansa na wykrycie zaburzeń i może być potrzebne na przykład zmienienie swojego stylu życia, aby nie doszło do zawału w przyszłości. Do 40 roku życia powinniśmy wykonać swoje pierwsze EKG w życiu, nawet jeżeli nie mamy żadnych problemów z sercem. Decyzję o tym, jak często trzeba badać serce, należy podjąć wspólnie z lekarzem pierwszego kontaktu, który może wypisać skierowanie do kardiologa na profilaktyczne badania.
W momencie, gdy ktoś w rodzinie miał problemy z sercem, to powinno udać się do kardiologa, aby określić ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krążenia. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdy pojawiają się powtarzające uderzenia krwi do głowy lub czy będą występowały omdlenia i zasłabnięcia. Również nie można lekceważyć takich objawów jak: duszności, obrzęk kończyn i twarzy oraz nagły spadek masy ciała. Należy wtedy jak najszybciej skonsultować się z kardiologiem, ponieważ wczesna wizyta u niego może nawet uratować życie. Dobry kardiolog z Lublina lub z innych miejscowości będzie potrafił ocenić stan zdrowia, kiedy wykona podstawowe badania kardiologiczne, ale pomocny w ustaleniu przyczyny będzie wywiad lekarski.
Jakie są najpopularniejsze choroby, które może odkryć kardiolog?
Do najczęstszych chorób, które są diagnozowane przez kardiologa i są związane z układem krążenia, należą:
– zawał serca,
– udar mózgu,
– miażdżyca,
– arytmia,
– dławica piersiowa,
– zapalenie mięśnia sercowego,
– nadciśnienie tętnicze.
Istnieje jeszcze wiele chorób związanych z sercem, ale występują one rzadziej u poszczególnych osób. Dlatego jeżeli ktoś odczuwa jakieś niepokojące objawy, to należy znaleźć jak najszybciej kardiologa i udać się do niego na konsultację. Dobry kardiolog w Lublinie w czasie wizyty wykona najbardziej podstawowe badania układu krążenia, takie jak EKG, echo serca, holter ciśnieniowy. Oczywiście może wykonać inne badania w zależności od tego, jaką będzie chorobę związaną z sercem podejrzewał.