W dzisiejszych czasach sklepowe półki uginają się pod ciężarem coraz to nowszych i oryginalniejszych zabawek. Dzieci oglądają reklamy zachęcające do zakupów, w sklepach kuszone są kolorami i ciekawymi ekspozycjami. Jak wybrać wśród tylu propozycji coś, co faktycznie spodoba się dziecku i co zajmie je na długi czas? Co będzie dobrym pomysłem na prezent i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Trudny wybór – podstawowe pytania

Przede wszystkim trzeba sobie zadać kilka pytań. W jakim wieku jest dziecko? Wiadomo, że dobór zabawek będzie inny dla dwu- i pięciolatka. Co dziecko lubi, czy ma swoich ulubionych bohaterów, czy coś je szczególnie interesuje? Warto podążać za dziecięcymi zainteresowaniami, jeśli są one sprecyzowane, np. fascynacja strażą pożarną, kosmosem, dinozaurami. Jeśli chodzi o to, czy mają to być zabawki dla chłopców czy zabawki dla dziewczynek, często dorośli mają w głowie więcej ograniczeń niż dzieci. Wielu chłopców lubi zabawy „dziewczęcymi” zabawkami i odwrotnie, nie należy się przywiązywać do określonych ról, lepiej uznać, że zabawki nie mają płci i jeśli sprawiają frajdę dzieciakom, to znaczy, że spełniają swoją rolę.

Coś dla młodszych…

Dzieci w wieku do ok. 3 lat lubią odkrywać nowe faktury, kształty i dźwięki. Zabawki, które im to umożliwiają, będą z pewnością świetnym pomysłem na prezent. Mogą to być np. kostki interaktywne – każda strona takiej kostki proponuje dziecku inną aktywność, stoliki i domki interaktywne zachęcają do ciągnięcia, naciskania, dotykania. W wersji dla maluchów siedzących lub wstających mogą to być również tablice manipulacyjne, bardzo popularne. Do tablicy przyczepione są różne przedmioty codziennego użytku (np. pilot, zasuwka do drzwi, dzwonek rowerowy, kontakt), interesujące dla dziecka. Tutaj mogą być eksplorowane bez szkody zarówno dla przedmiotów, jak i dla dzieci.

Przytulanki to rzecz uniwersalna i zawsze ciepło przyjmowana przez maluchy. Na rynku obecne są nie tylko klasyczne pluszaki (w przeróżnych kształtach), ale też takie z różnymi funkcjami, w tym „raczkujące” i mówiące zabawki, mające zachęcać dzieci do przemieszczania się.

Maluchy lubią udawać dorosłych i wcielać się w różne role. Już 3-latki pokochają zabawę w doktora, kucharza, mechanika czy strażaka. Jeśli przyjąć, że zabawki na prezent powinny zaskakiwać i wywoływać efekt „wow”, to z pewnością uda się to osiągnąć, kupując miniwarsztat, kuchnię czy zestaw doktora. Dobrym pomysłem mogą też okazać się wbrew pozorom przedmioty, które dorosłym nie kojarzą się z zabawą, takie jak zabawkowy odkurzacz, żelazko, zestaw do sprzątania, pralka. Obdarowanie dziecka tego typu zabawkami to wspaniała okazja do pokazania mu jak dbać, o wspólną przestrzeń i na czym polega sprzątanie, pranie itp.

… i dla starszych

Starsze dzieci (od 5 lat w górę), choć wciąż pobawią się zabawkową kuchnią i być może mają swoją ulubioną przytulankę, oczekują innych propozycji, jeśli chodzi o prezenty. Mają dużo większą sprawność manualną, w zabawkach dla nich mogą się też znajdować mniejsze elementy. Maluchy w tym wieku są też w stanie skupić swoją uwagę przez dłuższy czas.

Wszelkiego rodzaju klocki konstrukcyjne, gry planszowe oraz puzzle z pewnością będą mile widziane. W tym wieku dzieci coraz bardziej zwracają uwagę na różnice między sobą, co sprawia, że w pewnym stopniu zabawki dla chłopców będą się różniły od zabawek dla dziewczynek.

Chłopcy ucieszą się z pojazdów, im bardziej wyposażonych i z większą ilością gadżetów i funkcji, tym lepiej. Dla dziewczynek z kolei można znaleźć na rynku mnóstwo zabawek kreatywnych, powiązanych z projektowaniem i rysowaniem. Oczywiście, lalki wraz z dodatkowymi ubraniami będą również świetnym pomysłem na prezent.

Ciekawe zabawki na prezent

Wszystko zależy od wielu czynników wymienionych w artykule. Bez względu na wiek i zainteresowania dziecka istnieje kilka typów zabawek, które zawsze sprawdzą się na prezent. Są to oczywiście klocki – czy to proste, drewniane (które „rosną” wraz z dzieckiem i służą mu przez długie lata) czy klocki typu wafle lub klasyczne LEGO. To zawsze dobry pomysł na prezent.