W ostatnich latach w nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej można zauważyć rozwiązanie, które dawniej kojarzyło się jedynie z przestrzeniami przemysłowymi – wewnętrzne drzwi przesuwne. Są one niezwykle estetyczne i perfekcyjnie pasują do wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym, loftowym, skandynawskim czy retro. Dodatkowo mają również wiele zalet praktycznych, ponieważ zajmują bardzo mało miejsca, a w przypadku konstrukcji chowanej w ścianie, skrzydło może zniknąć całkowicie, dając efekt otwartej przestrzeni. Montaż tego typu drzwi wymaga jednak zastosowania specjalnych szyn. Jak właściwie działa taka konstrukcja? O czym należy pamiętać, wybierając prowadnice do drzwi przesuwnych?
Co to jest prowadnica drzwi przesuwnych?
Prowadnica drzwi przesuwnych to specjalna szyna, a dokładniej listwa montowana nad lub pod drzwiami, umożliwiająca ich łatwe i płynne otwieranie. Mogą być niemal niewidoczne i dawać się ukryć pod maskownicami i wyglądem pasować do stylistyki całego pomieszczenia. Aby drzwi przesuwne działały prawidłowo (tzn. nie trzeba było używać do ich otwierania zbyt wiele siły ani nie uchylały się same) ważne jest odpowiednie zaprojektowanie całej konstrukcji i zaplanowanie jej na jak najwcześniejszym etapie wykończenia pomieszczenia. Wybór właściwych prowadnic będzie miał kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego systemu.
Jak działają prowadnice drzwi przesuwnych górne i dolne?
Prowadnice drzwi przesuwnych dzielimy ze względu na miejsce, gdzie są montowane: na górne i dolne. Prowadnice górne montuje się nad drzwiami na ścianie lub na suficie (należy jednak pamiętać, że sufity podwieszane się do tego nie nadają) – w tym drugim przypadku jest to możliwe wyłącznie w pomieszczeniach o standardowej wysokości. Suwnica utrzymuje całe skrzydło. Znajdują się na niej wózki o konstrukcji rolkowej lub kulkowej, umożliwiającej przesuwanie drzwi. Prowadnice dolne z kolei mocowane są na podłodze i pełnią głównie funkcję stabilizującą, Często uzupełniane są o prowadniki, dodatkowo wpływające na płynność przesuwania oraz ograniczniki otwarcia i wychylenia.
Montaż prowadnic drzwi przesuwnych
O ile montaż drzwi przesuwnych kasetowych (chowanych w ścianie) może być problematyczny i najlepiej zaplanować go już na etapie projektu budowlanego lub wykończenia domu czy mieszkania, tak zamocowanie prowadnic nie powinno sprawić trudności. Można bez przeszkód zrobić to samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w poziomicę oraz odpowiednie narzędzia: wiertarkę i wkrętarkę. Po dokładnym oczyszczeniu miejsca, gdzie montowane będą drzwi (otworu drzwiowego, podłogi i ścian), należy dokonać odpowiednich pomiarów poziomicą i wyznaczyć dokładnie miejsce mocowania szyny. Następnie warto przygotować odpowiednie otwory w ścianie i przykręcić do niej szynę za pomocą śrub lub wkrętów. Później pozostaje już tylko montaż samych drzwi – a dokładniej umieszczenie przytwierdzonych do niego wózków na górnej krawędzi prowadnicy.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prowadnicy do drzwi przesuwnych?
Jeżeli zdecydujesz się na montaż drzwi przesuwnych w swoim domu lub mieszkaniu, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość prowadnic. To od nich zależy, czy skrzydło będzie poruszało się płynnie, łatwo i przede wszystkim cicho. Źle zamocowane drzwi tego typu mogą stać się prawdziwym utrapieniem na co dzień. Wysokiej klasy szyny sprawią, że będziesz mógł przesuwać je bez wysiłku i zyskasz pewność, że nie otworzą się same w najmniej oczekiwanym momencie.
Wiele firm oferuje prowadnice o niezwykłym designie, z powodzeniem stanowiące efektowną dekorację każdego wnętrza. Mogą przybierać one formę prostych, minimalistycznych metalowych listew (ukryć je wtedy można z powodzeniem za specjalną maskownicą) lub stylowych, ciężkich okuć o różnych formach i kształtach. Zastosowanie prowadnic od sprawdzonych producentów to nie tylko gwarancja pięknego wyglądu, ale również bezpieczeństwa, ponieważ dobrze działające szyny dają Ci pewność, że drzwi nie odpadną od ściany.