Obecna sytuacja na świecie oraz rozwój technologii i cyfryzacji sprawiły, że coraz więcej codziennych czynności przenosi się do internetu. Zakupy, rejestracja do lekarza, rezerwowanie biletów do kina, a nawet złożenie wniosku o pożyczkę można dziś wykonać, nie wychodząc z domu. Liczba użytkowników internetu stale rośnie, zatem wniosek nasuwa się sam — jest to najlepsze miejsce do marketingu i pozyskiwania klientów. Jednym ze sposobów jest generowanie leadów sprzedażowych. Sprawdź, jak robić to skutecznie.

Czym właściwie jest generowanie leadów?

W dzisiejszych czasach ludzie zasypywani są ogromną liczbą informacji. Oferty reklamujące usługi czy produkty pojawiają się z każdej strony. Prawda jest taka, że raczej większość z nich jest ignorowana i nie przynosi pożądanych efektów. A dlaczego? Ponieważ wiele przedsiębiorstw popełnia jeden zasadniczy błąd, czyli kieruje reklamę do wszystkich. Tutaj rodzi się pytanie — po co oferować usługę lub produkt komuś, kto na pewno jej nie potrzebuje? Sukces zależy od skierowania oferty do odpowiedniego grona osób. I właśnie z tym wiąże się generowanie leadów. Jest to szereg czynności, które mają na celu pozyskać dane na temat potencjalnych klientów. Najważniejsze są takie informacje. jak imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz zainteresowania i potrzeby zakupowe. Te dane możesz wykorzystać potem do wysyłania ofert i promowania swoich produktów.

Najskuteczniejsze sposoby pozyskiwania leadów

Generowanie leadów sprzedażowych to proces długotrwały i złożony z kilku etapów. Na samym początku przyciąga się uwagę i wzbudza zainteresowanie wśród odbiorców, następnie pozyskuje się odpowiednie dane. Kolejny etap to klasyfikacja leadów pod względem stopnia zainteresowania. To wszystko odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych technologii, narzędzi i działań marketingowych.

Content marketing

Content marketing to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, jak generować leady. Termin ten dotyczy wszystkich działań związanych z tworzeniem i dystrybucją różnego rodzaju treści. Materiałami contentmarketingowymi mogą być m.in. artykuły, poradniki, blogi, szkolenia, webinary oraz e-booki. Proponują odbiorcom treść w postaci darmowego e-booka, możesz w łatwy sposób pozyskać wartościowe informacje. Wystarczy umieścić odpowiedni formularz, którego wypełnienie będzie konieczne do pobrania e-booka lub innego darmowego produktu. Pamiętaj jednak, że treści te muszą być wartościowe i odpowiadać na potrzeby potencjalnych klientów.

Optymalizacja pod SEO

Kolejnym skutecznym sposobem na zdobywanie leadów jest pozyskiwanie ruchu organicznego poprzez optymalizację strony pod kątem SEO. Ruch organiczny to określenie użytkowników, którzy trafiają na daną witrynę poprzez wyniki wyszukiwania niebędące reklamą. Natomiast optymalizacja SEO to szereg działań, które mają na celu wypracowanie wysokiej pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Możesz to zrobić np. poprzez zoptymalizowanie witryny pod słowa kluczowe charakterystyczne dla danego biznesu. Klienci zainteresowani daną branżą będą szukać informacji właśnie poprzez te frazy i w ten sposób trafią na Twoją stronę. Pamiętaj, aby oprócz wartościowych treści umieszczać w swojej witrynie formularze i inne elementy, które pozwolą na skuteczne generowanie leadów sprzedażowych.  

Media społecznościowe

Wykorzystywanie mediów społecznościowych to kolejny skuteczny sposób na to, jak generować leady. Obecnie z portali takich jak Facebook czy Instagram korzysta kilka miliardów ludzi. Jest to zatem doskonałe miejsce na działania marketingowe. Najprostszym sposobem na pozyskiwanie potencjalnych zainteresowanych jest prowadzenie strony firmowej na jednym z portali. Wszystkich użytkowników, którzy „zaobserwują” Twój profil możesz uznać za potencjalnych klientów. Innym sposobem jest wykorzystanie Leads Ads, czyli specjalnej reklamy na FB. Po kliknięciu jej przez użytkownika pojawia się formularz automatycznie wypełniony danymi z Facebooka, a do Ciebie trafiają informacje o potencjalnym kliencie, które możesz potem wykorzystać do proponowania swoich usług czy produktów.