Frezowanie pozwala na wydajne obranianie różnych materiałów, które powszechnie używane są w wielu branżach. Obróbka skrawaniem polega na wykorzystywaniu narzędzi, które modelują dany produkt. Podczas pracy maszyny powstają ubytki, np. w formie wiórów. Istnieje wiele technik obrabiania, które wyróżnia się pod względem pracy urządzenia skrawającego. Podczas frezowania pracują specjalne frezy, a w czasie pracy powstają wióry o różnej grubości. W ten sposób obrabia się głównie metal, ale także drewno lub tworzywa sztuczne.

Najważniejsze zalety frezowania

Frezowanie pozwala na dowolną obróbkę materiałów, które są trudne do formowania. Chodzi tutaj głównie o twarde metale. Praca ostrzy pozwala nadawać metalowym przedmiotom odpowiednie, wymagane kształty oraz parametry. Dobrym rozwiązaniem jest frezowanie za pomocą obrabiarek CNC, które można programować. Dzięki temu uzyskuje się identyczną partię materiału, co pozwala zagwarantować najwyższą jakość wyrobom. Zakłady zajmujące się frezowaniem w Łodzi korzystają właśnie z obrabiarek CNC. To nie tylko automatyzacja procesów, ale również możliwość obróbki metali na wielu płaszczyznach. W ten sposób powstają rowki, wgłębienia, żłobienia, a nawet kanaliki. CNC zapewnia dużą powtarzalność kształtów, co jest powszechnie wykorzystywane w produkcji seryjnej.

Wysokiej jakości frezowanie — Łódź

Obróbka skrawaniem, jaką jest frezowanie, może różnić się pod względem budowy i funkcjonalności maszyny, którą obrabia się materiał lub techniki. Wyróżnia się frezowanie obwodowe, czołowe oraz skośne. Wybór trybu pracy zależy w głównej mierze od możliwości frezarki, od rodzaju materiału oraz od kształtu, który chce się uzyskać.

W trakcie frezowania przedmiot obrabiany wykonuje głównie ruch posuwowy, podczas pracy ostrza powstają wióry. Niektóre obrabiarki (wieloosiowe) pracują na zasadzie wzajemnego ruchu narzędzia oraz wyrobu. Powstające ubytki metalu to charakterystyczne zjawisko procesu, jakim jest frezowanie. Łódź jest miastem, gdzie z łatwością można znaleźć specjalistów w zakresie frezowania również tworzyw sztucznych.

Frezowanie tworzywa sztucznego i drewna

Tworzywo sztuczne wymaga zastosowania specjalnych noży. Głównie używa się ostrzy wykonanych z monolitu węglanu, stosowanych również do frezowania drewna i niektórych metali. Istotny jest jednak sam kształt narzędzia. Specjalne żłobienia oraz kanaliki wiórowe, mają na celu łatwiej i wydajniej odprowadzać ciepło podczas obróbki, dzięki temu nie dochodzi do topienia się tworzywa sztucznego. Niekiedy należy używać frezów pokrytych warstwą diamentową. Zapewnia to precyzyjną pracę narzędzi i estetyczne wykończenie wyrobu.

Podczas frezowania w drewnie używa się narzędzi o odmiennych właściwościach. Frezy pozwalają uzyskać piękne dekoracje praktycznie w każdym drewnie. Ten rodzaj obrabiania materiałów wymaga niemałej wprawy. Warto również dodać, że drewno jest surowcem o różnej grubości, co może być problematyczne podczas doboru dedykowanego sposobu obróbki skrawaniem. W przypadku frezowania drewna również korzysta się z obrabiarek CNC.