Cięcie laserowe jest coraz popularniejsze w różnych branżach przemysłowych. Nic w tym dziwnego, gdyż odznacza się niezwykłą precyzją, której na próżno szukać w innych rozwiązaniach. Jak jednak dokładnie przedstawia się cały proces tego rodzaju cięcia i czy istnieje tylko jeden jego sposób? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Cięcie laserem – na czym polega?

Laserowe cięcie blach w Warszawie to nic innego, jak sposób na dokładne kształtowanie materiału. Dochodzi tutaj do skupienia niewielkiej wiązki laserowej na danej powierzchni. Im mniejsza powierzchnia oddziaływania, tym bardziej skupiona wiązka, a co za tym idzie – ma możliwość przecięcia grubszych i trwalszych materiałów w sposób bardziej precyzyjny.

Cecha ta sprawia, że nie każdy laser jest sobie równy – jeden nada się do całkiem innego materiału, niż inne. Takie samo różnicowanie następuje w kontekście rodzaju cięcia. Tutaj można spotkać się z wypalaniem, odparowaniem, tworzeniem pęknięć, jak i topnieniem połączonym z wydmuchiwaniem. Pierwsza z metod odpowiada za topnienie materiału, na który działa laser. W drugiej z nich dochodzi do odparowania materiału w obojętnym chemicznie gazie.

Ostatnia opcja tłumaczy się sama, jednak warto zwrócić na rozwiązanie polegające na tworzeniu pęknięć. Tutaj stosuje się wiązki laserowe, które doprowadzają materiał do bardzo wysokich temperatur, jednak nie przecinając go w pełni – powstają właśnie pęknięcia, przez co materiał musi być stosunkowo gruby, czyli mieć przynajmniej 1 mm.

Co można ciąć laserem?

Wiedząc już, jak działa laserowe cięcie blach w Warszawie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich materiałów dotyczy. Można spotkać się tutaj z różnymi podziałami, jednak najczęściej materiały te dzieli się na trzy kategorie, a mianowicie:

  • materiały sztuczne – tutaj znajdzie się poliuretan, polipropylen, akryl, guma, poliamid, jak i wiele innych tworzyw,
  • materiały różne – do tej kategorii zaliczyć można drewno, papier, skórę i inne tkaniny, jak również kartony,
  • materiały metalowe – tutaj można pozwolić sobie na cięcie aluminium, mosiądzu i miedzi.

Warto wiedzieć, że w przypadku metali istnieją limity, co do grubości danych blach. W przypadku aluminium będą to 3 mm, a w przypadku blach nierdzewnych 6 mm. Istnieją też blachy czarne, gdzie limit ten powiększa się aż do 15 mm.

Jakie zalety ma cięcie laserem?

Laserowe cięcie blach w Warszawie zawiera w sobie wiele korzyści. Co warto tutaj szczególnie wyróżnić?

  • Precyzję cięcia – powstałe wcięcia są niewiele większe od samej wiązki laserowej, przez co możliwe jest tworzenie bardzo precyzyjnych i misternych połączeń geometrycznych, uzyskując ciekawe wzornictwo.
  • Sprawność na lata – maszyny do cięcia laserowego nie zużywają się, gdyż nie posiadają elementów stykających się z materiałem, jak to ma miejsce w innych opcjach.
  • Brak potrzeby obróbek końcowych – wiele rodzajów cięć sprawia, że należy dokonać dodatkowych poprawek. W tym przypadku nie istnieje taka potrzeba, gdyż cały proces jest niezwykle precyzyjny.