Decydując się na zmianę mieszkania często nie zdajemy sobie sprawy, jak kłopotliwy może być np. przewóz sprzętu RTV oraz jak wiele rzeczy w domu musimy spakować, zabezpieczyć i przetransportować. O ile rzeczy drobne, które raczej trudno uszkodzić, przykładowo książki, możemy po prostu włożyć do kartonu i przewieźć, tak sprzęt elektroniczny, który jest dość delikatny, najprawdopodobniej przysporzy nam więcej problemów. Wiele osób, aby tego uniknąć, często przeprowadzając się daleko, decyduje się na pozostawienie sprzętu w pierwszym mieszkaniu lub jego sprzedaż oraz kupno nowego sprzętu już na miejscu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przetransportować sprzętu RTV na własną rękę, cena wynajęcia przewoźnika może być porównywalna do wartości tych urządzeń. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na przewóz, warto zastanowić się jak je zabezpieczyć, aby nie doszło do uszkodzenia.

Sposoby na zabezpieczenie sprzętu

Podczas przeprowadzki dobrym pomysłem będzie sporządzenie listy rzeczy do nowego mieszkania i rozplanowanie, jakie przedmioty będziemy pakować w jaki sposób. W przypadku przewozu sprzętu RTV najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie oryginalnych opakowań, w których go zakupiliśmy. Producent sprzętu jest zobowiązany do zapakowania swojej elektroniki tak, aby można było ją spokojnie przetransportować ze sklepu do mieszkania, a w naszym przypadku z jednego mieszkania do drugiego. Często poza samym pudełkiem, w którym znajduje się np. telewizor, mamy dodatkowo wszelkiego rodzaju folie zabezpieczające i styropianowe wytłoczki, które są idealnie dopasowane do naszego sprzętu. Właśnie te wytłoczki stanowią o sukcesie transportu – są one sztywne i dopasowują się do urządzenia, ale jednocześnie miękkie, aby w razie wstrząsów czy upadku uniemożliwić uszkodzenie. Pamiętajmy, aby po zapakowaniu naszego sprzętu bardzo dokładnie zabezpieczyć pudełko taśmą, aby nie otworzyło się ono podczas transportu.

Jak zabezpieczyć sprzęt?

Jeżeli nie posiadamy oryginalnych opakowań od naszego sprzętu, musimy go zapakować na własną rękę. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w dużą ilość folii bąbelkowej, folii stretch oraz taśmy. Jeśli nasze urządzenie składa się z kilku elementów, które jesteśmy w stanie rozmontować – należy to zrobić, aby uniknąć uszkodzenia w transporcie. Później za pomocą folii bąbelkowej dokładnie owijamy sprzęt, następnie za pomocą folii stretch, a na końcu owijamy wszystko taśmą. W szczególności należy zadbać o poprawne zabezpieczenie wszelkiego rodzaju ostrych rogów i krawędzi naszych urządzeń. Takie zabezpieczenie powinno wystarczyć. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni co do trwałości takiego rozwiązania, możemy nasze urządzenie włożyć dodatkowo do kartonu, a pustą przestrzeń w nim wypełnić, chociażby gazetami.

Sprzęt, a przeprowadzka

Przewożąc sprzęt bez korzystania z usług firmy transportowej, to my jesteśmy za niego odpowiedzialni, dlatego tak ważne jest poprawne zabezpieczenie go do transportu. Jeżeli o to nie zadbamy, możemy mieć przykrą niespodziankę podczas rozpakowywania się w nowym mieszkaniu. Zaoszczędzi nam to dużo przykrości oraz przede wszystkim pieniędzy – ceny sprzętu elektronicznego niestety z roku na rok są coraz wyższe. Korzystając z firmy pośredniczącej w przeprowadzce i podpisując z nimi umowę mamy pewnego rodzaju zabezpieczenie prawne w przypadku uszkodzenia sprzętu, jednak na wszelki wypadek i tak warto pochylić się nad poprawnym zabezpieczeniem naszej elektroniki. Jeżeli jednak przeprowadzamy się gdzieś daleko, np. za granicę, możemy rozważyć sprzedaż naszego dotychczasowego sprzętu i zakupienie nowego już na miejscu.

Czas przeprowadzki jest dla nas niestety bardzo stresujący. Aby ułatwić sobie całą procedurę, warto sporządzić listę rzeczy do nowego mieszkania. Pomoże nam to w rozplanowaniu pakowania wszelkiego rodzaju rzeczy – od prostych do przewozu książek, do delikatnych takich jak szkło. Decydując się na przewóz wszystkiego na własną rękę pamiętajmy, że to od nas zależy bezpieczny transport naszego dobytku, więc jeżeli chcemy uniknąć przykrej niespodzianki już na miejscu – warto poświęcić czas na porządne zapakowanie każdej z rzeczy, w szczególności sprzętu RTV.