Każda budowa wiąże się z wieloma pozostałościami, które określa się wspólną nazwą gruzu. Wiele osób sądzi, że może go zostawić wszędzie tam, gdzie mu się podoba. Nic bardziej mylnego. Jest to zaśmiecanie, które podlega wysokim grzywnom i karom. Jak i gdzie wyrzucać gruz w sposób, który będzie zgodny z prawem i niezagrażający środowisku?
Wywóz samodzielny – jak to zrobić?
Pierwszą i często stosowaną metodą pozbycia się gruzu z budowy jest wywóz samodzielny. Jest to sposób, który, choć bardzo kuszący, zwykle jest trudny do osiągnięcia. Wszystko to dlatego, że jego ilość jest często na tyle duża, że przewóz bez specjalistycznego sprzętu jest trudny. Jeśli jednak posiadamy odpowiedni sprzęt lub gruzu jest niewiele, wtedy naszym celem powinien być lokalny PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Warto tutaj jednak zaznaczyć, że kluczem jest kontakt z danym punktem przed wywozem gruzu – nie zawsze może on go przyjmować lub mieć wystarczającą ilość dostępnego miejsca.
Samodzielny wywóz jest dobrym, choć często niepraktycznym sposobem. Jak pozbyć się gruzu w inny sposób?
Co oferuje państwo?
Warto wiedzieć, że wiele gmin i powiatów oferuje darmowy wywóz gruzu, dzięki czemu można się go z łatwością pozbyć. Niestety, problemem jest tutaj dostępność takiego rodzaju rozwiązań. W tym przypadku najczęściej można się tego spodziewać raz na pół roku albo i rzadziej.
Kluczem jest tutaj sprawdzenie informacji, kiedy takie wywozy są dostępne. Ważne jest też, aby dowiedzieć się, czy dany wywóz będzie wystarczający dla naszych potrzeb – przy większych budowach może to być problematyczne.
Opcje prywatne – co dają?
Tutaj oferta jest bardzo szeroka i zależna od preferencji oraz potrzeb danego przypadku. Dla małych remontów i prac budowlanych wystarczy wynajęcie tak zwanych worków BigBag, które sprawdzą się szczególnie dobrze przy pylących i sypiących się materiałach. W ten sposób z łatwością można wywieźć je samemu lub pozwolić danej firmie na wywóz.
Co zrobić z gruzem po budowie, który jest większy? Takiego rodzaju sprzątanie po budowie (Gdańsk) i innych miastach oferuje wiele doświadczonych firm. Tutaj jest możliwość wypożyczenia kontenerów o różnych rozmiarach, które są już podstawą wywożenia gruzu na każdej budowie. Kluczem jest tutaj odpowiedni wybór rozmiaru, gdyż za duży kontener sprawi, że zwyczajnie przepłacimy. Za mała opcja będzie za to niefunkcjonalna. Warto dokładnie zapytać danej firmy, jakie wielkości oferują, aby nie zostać zaskoczonym.
Wiedząc już, co zrobić z gruzem po budowie, warto też poznać kary, które grożą za nieodpowiednie jego składowanie.
Nieodpowiednie składowanie gruzu – czym grozi?
Tutaj grożą głównie grzywny, które mogą wynosić od zaledwie 20 zł do nawet 5 tys. zł – tak dzieje się w przypadku wywozu gruzu do lasu, na polany, jak i do rzek. Oczywiście istnieją też przypadki skrajne, gdzie kary te mogą zostać zmienione na pozbawienie wolności – grozi nawet do 8 lat. Pokazuje to, że naprawdę nie warto korzystać z takich metod, gdyż istnieją prostsze i coraz tańsze opcje.