Każde ponadczasowe wnętrze składa się z wielu starannie dobranych elementów. Ale co mają ze sobą wspólnego? Kolor! Każdy przedmiot w naszym otoczeniu ma swój niepowtarzalny kolor, który oddziałuje na nas w różny sposób. Im większy obszar koloru, tym bardziej może zmienić nasz nastrój, nastawienie, a nawet poziom stresu i zmęczenia. Jak wpływa na nas kolorystyka wnętrz? Jak prawidłowo dobierać kolory? Czy drzwi zewnętrzne w innym kolorze niż okna to dobry wybór?

Psychologia i funkcje koloru we wnętrzach

Wewnętrzna temperatura barw wpływa również na to, jak postrzegamy daną przestrzeń. Z tego powodu na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz urządzić pomieszczenie w ciepłych, czy chłodnych kolorach. Co je wyróżnia? Ciepłe kolory wizualnie zmniejszają przestrzeń i dają przybliżone wrażenie. Im bardziej nasycony kolor, tym silniejszy efekt. Chłodne kolory to przeciwieństwo – oddalają, sprawiają, że każde pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Kolor zielony we wnętrzach

Zieleń w psychologii przypisywana jest osobom spokojnym, zrelaksowanym i patrzącym na życie z uśmiechem. Jeśli zastosowałeś w swoim mieszkaniu odcienie zieleni, prawdopodobnie zależy Ci na rozwoju i nie lubisz stagnacji. Osoby, które intuicyjnie wybierają zieleń do swoich wnętrz, są generalnie przyjazne, otwarte i chętne do współpracy.

Kolor niebieski we wnętrzach

Chłodny błękit w psychologii jest zwykle przypisywany ludziom, którzy lubią porządek i chronologię. Ci, którzy dekorują swoje wnętrza w odcieniach błękitu, postrzegają rzeczywistość konkretnie, pewnie i autentycznie, doceniając elegancję i prostotę.

Kolor żółty we wnętrzach

Żółty i pomarańczowy kojarzą się ze szczęściem, latem, beztroską i radością. Jak używać ich w pomieszczeniach? Jak w przypadku wszystkich mocnych kolorów, również tutaj jest umiarkowanie. Odpowiednia ilość żółtego doda Ci energii, ale nadmiar może być przytłaczający. Jeśli obawiasz się, że będzie za mocny, wybierz dodatki w kolorze musztardy.

Do czego dobierać kolor paneli podłogowych?

Bez względu na to, jak duże lub małe jest pomieszczenie, kolor podłogi zawsze będzie miał duży wpływ na jego samopoczucie. Jaki wybrałbyś kolor podłogi do dużego i szerokiego pomieszczenia? W takim przypadku rozważ ciepłą lub ciemną podłogę, taką jak wenge lub orzech. Kolory te sprawiają, że duże pomieszczenia wydają się mniejsze, co czyni je bardziej komfortowymi. Co najważniejsze, efekt można również odwrócić. Jeśli pomieszczenie jest małe i zatłoczone, wybór odpowiedniego koloru może mieć ogromne znaczenie. W takim przypadku wybierz jasny i naturalny kolor podłogi, np. beż lub jasny dąb. Te odcienie pozwalają rozjaśnić pomieszczenie i optycznie je powiększyć bez konieczności wyrzucania połowy mebli. Do czego dobierać kolor paneli? Wybierając podłogę warto zabrać ze sobą kilka elementów, które najlepiej definiują daną przestrzeń wnętrza. W pokoju, w którym wybierasz podłogę, poduszka, kawałek farby lub próbka drewna z szafki mogą przejść długą drogę w doborze odpowiedniego odcienia. Dzięki tym elementom i próbkom dekoracyjnym łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję.

Czym kierować się przy doborze koloru drzwi zewnętrznych?

Kolor drzwi i okien dobierany jest często do innych elementów dekoracyjnych. Pasuje do koloru dachu i bramy garażowej czy okładziny elewacyjnej, a wewnątrz – do podłogi, drzwi wewnętrznych czy mebli. Jednak coraz częściej stosuje się niekonwencjonalne zestawienia kolorystyczne. Nowoczesne materiały i zaawansowane techniki produkcyjne pozwalają na produkcję okien, tarasów i drzwi wejściowych w różnych kolorach. Dzięki temu klient ma pełną swobodę kreowania wyglądu budynku i wnętrza. Profile okienne i drzwiowe dostępne są w jednym lub dwóch kolorach. W tym drugim przypadku mają inny kolor od wewnątrz i inny kolor na przodzie. Ta opcja jest przydatna, gdy pomieszczenie jest umeblowane w innym kolorze niż na zewnątrz domu.  Drzwi zewnętrzne w innym kolorze niż okna to trend ostatnich sezonów, bez wahania możesz bawić się kolorami, pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku.