Natura oferuje nam wspaniałe rośliny, które mogą pomóc w poprawie naszego zdrowia. Od czasów starożytnych różne części tych roślin były wykorzystywane do poprawy lub zapobiegania wielu dolegliwościom. W chłodne dni dobra filiżanka tych ziół pomoże nam się rozgrzać, podczas gdy ta sama roślina orzeźwi nas, gdy za oknem panuje skwar. Zioła, które możemy wykorzystać do leczenia różnych zaburzeń równowagi są liczne i różnorodne. Przyjrzyjmy się pokrótce kilku najlepszym z nich, odpowiadając na pytanie, jakie zioła warto pić codziennie.

 

Lipa

Roślina ta od zawsze była stosowana do uspokojenia nerwów, ułatwiania trawienia pokarmów i łatwego zasypiania. Choć jest mało znana, ma działanie przeciwkaszlowe i przeciwskurczowe i każdy dobry sklep zielarski posiada ją w sprzedaży.. Bardzo dobrze sprawdza się przy kolkach oraz w celu zminimalizowania nieregularności miesiączkowych. Stosuje się ją również w celu zmniejszenia problemów z tętnicami i wieńcami. Nie zaleca się przyjmowania tej rośliny w przypadku bólów żołądka, gdyż zawarte w niej śluzy mogą je nasilać.

Waleriana

Waleriana jest silnym środkiem relaksującym centralny układ nerwowy. Ma właściwości hipnotyczne, które są bardzo pomocne dla osób cierpiących na bezsenność. Jej działanie uspokajające i wyciszające sprawia, że może być stosowany w przypadkach depresji, kołatania serca, wymiotów, wyczerpania nerwowego, stresu czy problemów związanych z zapaleniem jelit. Może być również stosowana zewnętrznie, znacznie poprawiając stan zapalny. Należy zachować ostrożność podczas jej przyjmowania, ponieważ działanie uspokajające może powodować problemy, jeśli wykonujemy czynność wymagającą uwagi.

Werbena

Roślina ta pomaga nam odzyskać siły po zmęczeniu fizycznym i psychicznym, zwalcza bezsenność, przyśpiesza powolne trawienie, poprawia objawy reumatyczne, znacznie zmniejsza procesy bólowe oraz chroni i dba o naszą wątrobę. Nie powinna być jednak spożywana w czasie ciąży oraz przez dzieci poniżej 12 roku życia. Nie jest również zalecany dla osób z niedoczynnością tarczycy.

Szałwia

Szałwia jest doskonałym ziołem. Oprócz aromatycznego smaku i zapachu ma właściwości przeciwzapalne, przeciwzakaźne, przeciwskurczowe i rozluźniające. Wskazana jest w przypadku bólów menstruacyjnych, dolegliwości układu oddechowego oraz likwidacji kwasowość w organizmie. Przyczynia się również do poprawy stanu psychicznego. 

Napary trawienne

Napary są świetnym środkiem łagodzącym ciężkie trawienie i wzdęcia, dlatego warto je spożywać codziennie. Rośliny, które mogą pomóc w tych zaburzeniach to rumianek, koper włoski, mięta pieprzowa, mięta, tymianek, cząber i zielona herbata. Dla osób mających problemy z wątrobą, boldo i karczoch działają cuda. Zatrzymajmy się trochę nad właściwościami niektórych z nich.

Rumianek

Roślina ta jest szeroko stosowana na całym świecie. Może być przyjmowany jako napój, a także stosowany miejscowo. Jest bardzo skuteczny w procesach kataralnych takich jak zapalenie oskrzeli, astma czy łagodzenie kaszlu. Posiada również właściwości trawienne, łagodząc skurcze żołądka, wymioty czy nudności. Ma właściwości uspokajające, więc może być stosowany jako łagodny środek uspokajający. Może być stosowany do oczu w przypadku zapalenia spojówek, a także jest wskazany na powierzchowne rany, trądzik czy niewielkie oparzenia. Rumianek jest rośliną, która może być przyjmowana bez żadnych przeciwwskazań, nawet przez dzieci i kobiety w ciąży.

Mięta polej

Główną cechą tej rośliny jest to, że optymalizuje ona przeciwskurczowe funkcje trawienne. Mięta polej likwiduje również gazy i bóle w przewodzie pokarmowym oraz wspomaga trawienie. Oprócz właściwości trawiennych, jest również bardzo skuteczna przy przeziębieniach i kaszlu, ponieważ jest środkiem wykrztuśnym. Wskazana jest w przypadkach zbyt wysokiego poziomu glukozy. 

 

Różne rodzaje herbaty

Jakie zioła pić codziennie? Wszystkie rodzaje herbat są świetną alternatywą dla kawy. Napary te neutralizują działanie wolnych rodników i mają działanie zapobiegające nowotworom i chorobom serca. Działają również jako środek moczopędny i regulują poziom cholesterolu oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów krwi. Pomagają również zapobiegać próchnicy zębów. Z tego powodu herbata w różnych odmianach jest spożywana na całym świecie.