3 lipca 2021 roku miało miejsce ważne wydarzenie, ponieważ Unia Europejska zakazała sprzedaży styropianowych talerzy, sztućców, słomek, wacików i opakowań na żywność na terenie całej wspólnoty międzynarodowej. Za pomocą tego środka Komisja Europejska dąży do wycofania z rynku jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, dla których istnieją już alternatywy, w obliczu poważnego problemu do rozwiązania: plastiku w oceanach.

Szacunki fundacji i organizacji ekologicznych wskazują, że do 2050 roku w oceanach może znajdować się więcej plastiku niż ryb. W obliczu tego poważnego problemu ograniczenie zużycia opakowań jednorazowych jest niezbędne, ale można je również zastąpić innymi, trwalszymi przedmiotami. Oto kilka codziennych alternatyw, czym można zastąpić plastik.

Jak zastąpić plastik?

1. Słomki bambusowe lub metalowe

Plastikowe słomki, które zostały zakazane, można łatwo zastąpić bambusowymi lub metalowymi. Są one wielokrotnego użytku, łatwe do przechowywania i znacznie trwalsze niż słomki plastikowe. Słomki papierowe są podobną alternatywą, ale mają krótszą żywotność i wiele osób skarży się na ich jakość.

2. Waciki wielokrotnego użytku

Waciki i patyczki do uszu to kolejny ważny plastikowy przedmiot jednorazowego użytku. Lekarze laryngolodzy zalecają, aby ich nie używać, ponieważ mogą powodować infekcje i problemy ze słuchem w wyniku niewłaściwego użytkowania. Jeśli nadal jesteś przekonany, żeby ich używać, najlepszą alternatywą, dzięki której możesz zapomnieć o plastiku, są te wielokrotnego użytku – wykonane z bambusa.

3. Bambusowe talerze i sztućce

Czym zastąpić plastik? Aby zastąpić jednorazowe plastikowe talerze i sztućce, które generują duże ilości odpadów, można zdecydować się na talerze i sztućce wykonane z bambusa. Talerze bambusowe są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, są lekkie, łatwe do układania i transportu. Papierowe talerze to kolejna opcja, choć mniej trwała. Dotyczy to również jednorazowych kubków i pojemników, które można zastąpić bambusowymi.

4. Hurtowe zakupy

Kupując owoce i warzywa, a także nasiona roślin strączkowych lub orzechy czy podobne produkty spożywcze lepiej jest kupować je luzem i unikać plastikowych pojemników, które są dostarczane z określonymi ilościami. Dodatkowo, jeśli kupujesz hurtowo, możesz zdecydować się na specjalne torby i uniknąć plastikowych reklamówek dostępnych w sklepach.

5. Torby z materiału

Podczas zakupów dobrze jest też zabrać z domu własną torbę materiałową, unikając kupowania plastikowych toreb w każdym sklepie i przy każdych zakupach. Torby materiałowe wielokrotnego użytku stają się coraz bardziej popularne i dostępnych jest wiele różnych wzorów.

6. Drewniana szczoteczka do zębów

Szczoteczki do zębów to kolejny przedmiot z tworzyw sztucznych o jednorazowym użytku. Na rynku jest coraz więcej przyjaznych dla środowiska szczoteczek do zębów, które nie generują odpadów, jak np. te wykonane z drewna.

7. Butelka ze stali nierdzewnej

Najwygodniejszą alternatywą dla tysięcy plastikowych butelek, które są wyrzucane każdego dnia, są butelki na gorącą lub zimną wodę ze stali nierdzewnej lub termosy. Mogą być używane niezliczoną ilość razy, są łatwe do umycia, łatwe w transporcie i lekkie.

8. Mydło stałe i szampon

Klasyczne kostki mydła zostały zastąpione przez mydła w płynie, a co za tym idzie, zwielokrotniły się odpady z tworzyw sztucznych. Są różne sklepy, które wypromowały sprzedaż szamponów i mydeł w formie stałej, z naturalnymi składnikami i mniej szkodliwymi dla środowiska. Są one dostępne we wszystkich kształtach, składach, zapachach i dla każdego rodzaju skóry i włosów.

9. Opakowania z wosku pszczelego

Ta opcja jest idealna do zastąpienia folii plastikowej i folii aluminiowej. Są to opakowania wielokrotnego użytku wykonane z wosku pszczelego, które można wykorzystać do przechowywania i transportu żywności. Możesz także zdecydować się na ekologiczną folię: https://greenstretch.eu/.

10. Podpaski i tampony

Produkty higieny intymnej, takie jak podpaski i tampony, również generują dużo plastikowych odpadów. Konwencjonalne wkładki można teraz zastąpić wkładkami z tkaniny, które są wielokrotnego użytku i trwałe. Jak również kubeczek menstruacyjny, będący doskonałą alternatywą dla tamponów. Są one wykonane z gumy lub silikonu, mogą przetrwać do dziesięciu lat w dobrym stanie i są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.