Wypożyczalnie samochodów stale zyskują na popularności. Przed najemcami staje jednak podstawowe pytanie, a więc co w sytuacji kiedy podczas wypożyczenia dojdzie do kolizji bądź innych uszkodzeń? W poniższym artykule postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi w tym temacie. 

Popularność wypożyczalni samochodów w Polsce

Wypożyczalnia samochodów w ostatnich latach stała się bardzo popularnym, ale i opłacalnym biznesem. Polega ona oczywiście na posiadanie swojej własnej floty samochodów, najlepiej o przeróżnej charakterystyce. Najczęściej wypożyczalnie samochodów oferują wynajem aut:

  • dostawczych – pomogą nam one na przykład w sytuacji kiedy planujemy przeprowadzkę i potrzebujemy dużego i ładownego środka transportu. 
  • osobowych – służą one do transportu z punktu A do punktu B, a więc wynajmujemy je na przykład w sytuacji kiedy nie posiadamy własnego samochodu, a musimy dojechać, chociażby na rodzinną imprezę w innym województwie. 
  • sportowych – to jeden z segmentów, który wzbudza wśród klientów największe zainteresowanie. Najczęściej to właśnie ten segment przyciąga nowe osoby do wypożyczalni. Dla wielu z nas jest to jedyna możliwość na przetestowanie superszybkich i super drogich aut, których wartość często przekracza milion złotych.
  • zabytkowych – to tak zwany wabik wśród klientów starszej daty, którzy chcieliby się na chwile cofnąć w czasie i raz jeszcze zasiąść za kierownicą Syrenki czy na przykład Malucha. 

Za stosunkowo niewielką kwotę w porównaniu do kosztu danego auta – możemy przetestować dowolny model samochodu. Zasiądziemy za sterami dowolnego, wymarzonego auta. Co więcej, wynajem z wypożyczalni to świetny sposób na upewnienie się, czy dany model nam odpowiada. Możemy więc przetestować najpierw auto, które mamy zamiar zakupić, co pomoże nam podjąć świadomą decyzje zakupową, której nie będziemy żałować po kilku tygodniach. 

Kto odpowiada za szkodę w przypadku wypożyczonego samochodu?

Jednym z aspektów, który zastanawia potencjalnych klientów lub odwodzi od skorzystania z usług wypożyczalni samochodów – jest ewentualne uszkodzenie wypożyczonego auta. Liczy się tutaj również stłuczka parkingowa, zarysowanie bądź jakiekolwiek inne szkody związane z wynajętym autem. 

Samochody z wypożyczalni posiadają oczywiście pełne ubezpieczenie OC i AC. Wypożyczalnie przed wynajmem zabezpieczają się jednak, gdyż przed odebraniem kluczyków musimy podpisać odpowiednią umowę i regulamin. W większości przypadków znajduje się tam informacja o tym, że wszelkie szkody powstałe na wskutek winy kierowcy, a więc w tym przypadku najemcy – muszą zostać pokryte z jego pieniędzy. 

Nasuwa Ci się pewnie pytanie co w sytuacji kiedy dojdzie do kolizji, ale to nie Ty jako osoba wynajmująca będziesz winny temu zdarzeniu?  Uszkodzenie wynajętego samochodu w taki sposób nie powinno skutkować żadnym dodatkowym kosztem. Cała szkoda powinna zostać pokryta z ubezpieczenia sprawcy bądź z wykupionego przez wypożyczalnie ubezpieczenia AC. Uszkodzenie wypożyczonego samochodu dotyczy oczywiście jedynie wyjątkowych sytuacji i nie zdarza się ciężko, choć warto o tym pamiętać. 

Jednakże podczas wynajmu samochodu powinieneś mimo wszystko jeździć ostrożnie i z głową, aby nie doprowadzić do kolizji samochodem z wypożyczalni bądź innego zdarzenia, które mogłoby zdecydowanie obciążyć nasz portfel. Będzie to szczególnie trudne w sytuacji wynajmu supersamochodów, gdzie ogromna moc takich modeli jak lamborghini sprawia, że ciężko jeździć takim autem spokojnie i przepisowo. Brawurowa jazda może mieć nie tylko w konsekwencje w kontekście bardzo wysokich w Polsce mandatów, ale również zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo doprowadzenia do kolizji bądź uszkodzenia auta. 

Podsumowując, przy bezpiecznej jeździe i umiejętnościach związanych z prowadzeniem auta nie powinniśmy obawiać się wypożyczalni samochodów. Będzie to idealna opcja na spełnienie marzeń motoryzacyjnych, na które nie możemy sobie pozwolić w aktualnej sytuacji finansowej pod kątem zakupu drogiego samochodu. Nie zwlekaj, spełnij swoje marzenie, swój cel już dziś! Wynajem samochodu z wypożyczalni to usługa, na którą może sobie pozwolić praktycznie każdy z nas. Ciekawą ofertę znajdziesz na stronie https://spectrumcars.pl/.