Doświadczeni rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że każdy etap uprawy roślin musi być przeprowadzany w sposób staranny. Wymaga to nie tylko dużych nakładów czasowych, ale i umiejętności doboru odpowiednich preparatów do potrzeb gleby i uprawianej roślinności. Korzystanie ze środków chemicznych pozwala uzyskać odpowiednio przygotowaną powierzchnię glebową, co znacząco wpływa na jakość plonów. Jednym z często stosowanych środków w celu zakwaszenia areału uprawnego jest wapno nawozowe. Jakie wybrać, aby uzyskać wysoką jakość roślin, które na nim rosną? Jakie wapno nawozowe sprawdzi się w przypadku gleb ubogich w magnez?

Jakie najlepsze wapno nawozowe? – istota zakwaszania gleby

Jednym z podstawowych zastosowań wapna nawozowego jest regulacja odczynu gleby. W skład wapiennej mieszanki wchodzą tlenki wapnia i magnezu, a także węglany, krzemiany i wodorotlenki wapnia. Wiele zależy jednak od konkretnego produktu. W wyniku reakcji chemicznych dochodzi do wyparcia jonów kwaśnych. Dzięki temu odczyn glebowy staje się zbliżony do naturalnego odczynu pH. Odkwaszenie powierzchni uprawnej pozwala roślinom czerpać więcej składników odżywczych znajdujących się w ziemi. Ponadto ogranicza absorpcję metali ciężkich. Dla wielu rodzajów roślin wapno stanowi także istotny składnik pokarmowy. Dodatkową korzyścią, płynącą z zastosowania wapna nawozowego, jest poprawa struktury gleby.

Jakie wapno nawozowe będzie najlepszym wyborem?

W Polsce około 70% powierzchni uprawnych stanowią gleby kwaśne i bardzo kwaśne. Proces zakwaszania przyśpiesza szereg działalności człowieka. Stosowanie nawozów azotowych, czy wykonywanie licznych zabiegów agrotechnicznych znacząco ingeruje w procesy odpowiadające za wzrost jonów H+ w glebie.. Regularne odkwaszanie powierzchni uprawnych jest więc niezwykle istotne i ma ogromny wpływ na proces rozwoju roślin. Na rynku istnieje wiele rodzajów wapna, które należy dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim typ gleby. W przypadku braku pewności, co do konkretnego produktu, warto skorzystać z poradnictwa profesjonalistów. Decyzja o zakupie konkretnego wapna nawozowego powinna być poprzedzona zapoznaniem się z konkretnymi typami produktów z wapnem w składzie.

Wapno nawozowe – jakie wybrać?

Wysokiej jakości wapno jest w stanie utrzymywać odpowiedni odczyn gleby przez nawet kilka lat. Wiele zależy jednak od poziomu wilgotności gleby, warunków atmosferycznych, czy granulacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że wysokiej jakości wapno nawozowe cechuje się najczęściej niską rozpuszczalnością, co wydłuża działanie produktu. Przy zakupie konkretnego produktu warto zwrócić uwagę, czy w składzie znajduje się także magnez. Ten składnik dodatkowo usprawnia procesy odpowiadające za przemieszczanie się związków mineralnych w roślinach. Dodatkowo wpływa korzystnie na okres wegetacyjny. Połączenie tych dwóch, istotnych składników, pozwoli osiągnąć szybszy i efektywniejszy wzrost. W przypadku gleb ubogich w obecność magnezu, nawóz Dewonit może okazać się najlepszym rozwiązaniem

Jakie wapno nawozowe wybrać? – pomoc specjalistów

Decydując się na zakup wapna za pośrednictwem sklepów internetowych, warto zasięgnąć opinii innych konsumentów. Rynek skutecznie weryfikuje rzetelność sprzedawców i producentów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu użycia konkretnego produktu, najlepiej skorzystać z poradnictwa doświadczonych pracowników firm. Kontakt ze specjalistą znacząco usprawni proces zakupowy i pozwoli dobrać najlepszy typ wapna nawozowego. Systematyczne kontrole jakości środków nawozowych mogą stanowić wyznacznik wysokiej jakości produktów.

Wybór sprawdzonego wapna wpłynie na poprawę cech jakościowych roślin, zwiększy przyswajalność określonych związków mineralnych i usprawni proces wzrostu plonów. Dodatkową zaletą stosowania wysokiej jakości środka nawozowego jest utrzymanie struktury gruzełkowatej gleby, która wpływa na akumulację wody. Odpowiednia ilość wody w powierzchni uprawnej to przecież fundamentalny czynnik prawidłowego rozwoju roślin.