Kiedy przychodzi lato, chętnie spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi w ogrodzie, urządzając przyjęcie przy grillu. Serwujemy pyszne mięsa, często podając je z warzywami. Zanim jednak zdecydujemy się na ruszcie położyć kolejny kawałek karkówki lub kurczaka, powinniśmy zadbać o to, aby grill lśnił czystością. Jednym z częściej zadawanych pytań jest dotyczące tego, jak wyczyścić grilla, aby zrobić to skutecznie, a jednocześnie nie zniszczyć rusztu.

Dlaczego czyszczenie grilla jest tak ważne?

Zanim przejdziemy do tego, jak skutecznie wyczyścić ruszt grilla, przybliżymy, dlaczego w ogóle trzeba to robić. Zalegające na grillu resztki jedzenia będą podczas grillowania ponownie się podgrzewać. Znajdujący się w nich tłuszcz będzie ponownie się roztapiał, pokrywając świeżo przygotowywane jedzenie. Może to negatywnie odbić się na smaku dań.

Należy również pamiętać o tym, że spalony tłuszcz zawiera mnóstwo szkodliwych związków, które negatywnie mogą odbijać się na naszym zdrowiu. Fachowcy podkreślają, że część z nich działa rakotwórczo, zwiększając ryzyko chorób nowotworowych.

Do tego dochodzi aspekt wizualny. Brudny ruszt prezentuje się mało estetycznie, skutecznie zniechęca do spożywania przygotowywanych na nim potraw. Jeśli nie chcesz odstraszać swoich gości od jedzenia, pamiętaj, aby grill myć po każdym przyjęciu.

Jak wyczyścić ruszt grilla – co jest potrzebne?

Odpowiadając na pytanie, jak wyczyścić grilla, należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednich akcesoriach. Z pewnością przydadzą Ci się:

  • metalowy drapak;
  • szczotka o twardym włosiu;
  • ściereczka;
  • odporna na uszkodzenia gąbka.

Nie możesz zapomnieć również o odpowiednich środkach chemicznych. Bardzo dobrym wyborem jest pianka na grilla renomowanego producenta, która pozwoli na szybkie i bezproblemowe usunięcie zabrudzeń.

W zdecydowanej większości przypadków pianką należy dokładnie pokryć ruszt, a następnie odczekać kilka minut. Po tym czasie należy wyczyścić grilla. W przypadku bardzo mocnych zabrudzeń najlepiej zrobić to, wykorzystując metalowy drapak. Jeśli ruszt jest tylko lekko zabrudzony, wystarczająca powinna być szczotka. Ściereczką bądź gąbką można usunąć nadmiar pianki.

Decydując się na piankę do grilla, pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta w zakresie stosowania środka. Ważne, aby ruszt bardzo dokładnie spłukać, zanim pojawi się na nim jedzenie. Dzięki temu potrawy nie przejdą aromatem środka myjącego. Musisz pamiętać też o tym, aby go osuszyć. Zalegająca na nim wilgoć może bowiem doprowadzić do rdzy.

Czy pianka do grilla może być stosowana do czyszczenia grilli różnego rodzaju?

Najczęściej stosowanym rodzajem grilla jest oczywiście ten węglowy. Nie brakuje jednak osób, które decydują się na zakup modeli gazowych oraz elektrycznych. One również wymagają czyszczenia. Większość dostępnych na rynku modeli może być czyszczona za pomocą pianki. Tego rodzaju preparaty gwarantują odpowiedni efekt niezależnie od rodzaju grilla. Nie uszkadzają powierzchni, nie rysują jej, pozostawiając idealnie czystą.