Żywotność silnika zależy od kilku parametrów, jednakże prymarne znaczenie ma w tym aspekcie olej silnikowy. To właśnie on odpowiada za zminimalizowanie tarcia pomiędzy ruchomymi podzespołami silnikowymi. Rodzaj i jakość oleju silnikowego znacząco wpływają na sprawność całego układu silnikowego. Decydując się na zakup nowego czynnika smarującego, należy zadbać o odpowiedni dobór produktu do parametrów technicznych pojazdu. Czym się kierować przy wyborze oleju silnikowego? Poznań to jedno z wielu miast w Polsce, w których można znaleźć sklepy z szeroką ofertą olejów. Jak jednak odczytywać konkretne oznakowanie, jeśli dokonujemy zakupu oleju silnikowego np. za pośrednictwem strony internetowej?

Klasa lepkości w olejach silnikowych – Poznań

Klasa lepkości to parametr, który jest dokładnie oznaczany na każdym opakowaniu oleju silnikowego. Stowarzyszenie Inżynierów Amerykańskiego Przemysłu Samochodowego (SEA) stworzyło międzynarodową skalę, dzięki której producenci mogą w precyzyjny sposób określać tę wartość. Lepkość oleju określa się na podstawie oporu cieczy przez silnik przy konkretnej temperaturze. Podawana na etykietach wartość przedstawia maksymalną lepkość, jaką olej osiąga w ujemnej temperaturze. Przykładowym oznakowaniem, stosowanym przez producentów czynniku smarującego, jest np. 10 W/40. Taka kombinacja cyfr dzieli się na dwa, różne parametry:

  • 10 W to określenie przydatności oleju przy ujemnych temperaturach. Im mniejsza wartość, tym olej silnikowy posiada większą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
  • 40 (czyli liczba umieszczona po znaku “/”) wskazuje lepkość oleju w dodatnich temperaturach. Im wyższa wartość, tym gęstszy czynnik smarujący w wysokiej temperaturze.

Jak dobierać oleje silnikowe? – Poznań

Dobór oleju silnikowego nie jest trudnym zadaniem, jeśli posiadamy instrukcję pojazdu. Producenci zawsze uwzględniają ten aspekt przy tworzeniu dedykowanych książeczek. Problem pojawia się w momencie, w którym mamy do czynienia ze starszym modelem lub nie posiadamy instrukcji producenta. Niekiedy zdarza się, że oleje silnikowe Poznań o parametrach wskazanych przez markę, nie są już dostępne w oryginalnych wersjach. Jeśli z kolei jesteśmy w posiadaniu stosunkowo nowego modelu samochodu, możemy skorzystać ze specjalnych algorytmów dostępnych na stronach internetowych. Po wpisaniu określonych parametrów (rodzaj pojazdu, marka, model, typ silnika), system dopasuje najlepszy produkt.

Gdzie można kupić najlepsze oleje silnikowe? – Poznań

Warto pamiętać, że nie istnieje jeden, niezawodny produkt, który kompleksowo spełni swoje funkcje niezależnie od modelu. Wskazówki producenta i wybór wysokiej jakości oleju powinny być fundamentem każdej transakcji zakupowej w tym zakresie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do doboru odpowiedniego czynnika smarującego, należy skorzystać z dostępnych na internecie wyszukiwarek lub udać się do sklepu stacjonarnego i poprosić o pomoc doświadczonego fachowca.