Kiedy chcemy, aby nasze przedsiębiorstwo działało poprawnie, to należy zastanowić się nad instalacją systemu ERP, który pozwoli na pracę w jednym systemie i łatwiej będzie kontrolować pracę poszczególnych osób pracujących dla firmy. To rozwiązanie powinno wzmocnić efektowne działanie firmy. Jedna baza danych pozwala lepiej działać w poszczególnych programach. Wdrożenie tego programu pozwoli na to, aby wszyscy pracownicy firmy mogli korzystać z jednego ujednoliconego systemu niezależnie, czy pracują jako magazynierzy, pracownicy obsługi klienta lub jako księgowi.

System ERP – co to jest dokładnie i do czego służy?

System ERP, czyli z angielskiego Enterprise Resource Planning to oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie przedsiębiorstwem w sposób bardziej jednolity. Do pracy nie potrzebujemy już kilku programów, a po wgraniu tego oprogramowania będą mogły korzystać z tych samych aplikacji wszystkie działy w firmie od magazynierów i obsługę klienta aż po szefostwo, które w łatwiejszy sposób będzie mogło sprawdzać, jak poszczególne zadania wykonują poszczególni pracownicy.

Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa będą mieli dostęp do bazy klientów. Wszyscy mają dostęp do tych programów, ale jednak poszczególni pracownicy mają określony dostęp z podziałem ze względu na kompetencje. Na przykład magazynierzy, których zadaniem jest spakowanie i wysłanie paczki, nie mogą nic zmieniać w zamówieniu, dlatego nie mają możliwości korekty tych danych. Najważniejszym plusem tego systemu jest to, że wszyscy pracownicy mają dostęp do zintegrowanych i aktualnych danych.

Kiedy już wiemy – system ERP, co to znaczy, to możemy przejść do tego, czy warto zakładać to oprogramowanie w każdej firmie. Kiedy szefostwu zależy, aby każdy pracownik miał dostęp do aktualnych danych, to bardzo dobre rozwiązanie. Trzeba zwrócić uwagę, że przy tym oprogramowaniu jest szybszy przepływ dokumentów pomiędzy poszczególnymi działami, ale też wiele procesów jest wykonywanych przez oprogramowanie. Dużym plusem jest to, że można na bieżąco monitorować działanie firmy. Wiele osób pewnie zastanawiało się, ERP system – co to, a wiele osób na tym systemie pracuje, nie będąc świadomym, jak to rozwiązanie wpływa na ich efektywność pracy.

W którym momencie warto wdrożyć system ERP do firmy?

Istnieje kilka powodów, które każą się zastanowić, czy nie warto wdrożyć tego oprogramowania do przedsiębiorstwa. Kiedy w firmie wiele procesów jest wykonywanych ręcznie, a przy pomocy oprogramowania część z nich mogłaby się odbywać w pełni automatycznie, to jest dobry powód na zastanowienie się nad instalacją tego skomplikowanego oprogramowania informatycznego. Drugim z powodów jest to, że widzimy na przykład, że nasza firma ma problemy finansowe, ale jednak zauważamy podejrzane przelewy, to może ten system lepiej chronić naszą kasę firmową, a to w konsekwencji może przyczynić się do lepszych warunków finansowych. Też dobrą przyczyną na instalacje systemu ERP jest to, że mamy wysokie koszty magazynowania poszczególnych produktów do produkcji lub wysyłki. Sztuczna inteligencja mogłaby nam pomóc w odpowiednim rozplanowaniu dostaw, ale też pokazywać momenty, kiedy będziemy potrzebowali więcej towaru.

Często aktualne oprogramowania nie nadążają za rozwojem firmy, dlatego część zadań pracownicy wykonują ręcznie, a przy instalacji oprogramowania ERP w tym czasie mogliby pracować na jakimś innym obszarze. Kiedy chcemy mieć rzetelne dane o działaniu poszczególnych osób i działów, to oprogramowanie pokaże, w jaki sposób działa firma i co należy w niej poprawić. W przypadku, kiedy zależy nam na rozwoju przedsiębiorstwa pod względem cyfrowym, to instalacja systemu ERP pozwoli na szybki rozwój w tej dziedzinie. Kiedy chcemy dowiedzieć się więcej informacji o tym oprogramowaniu, to warto wejść na stronę  https://inlogica.com/, gdzie znajdą się dodatkowe szczegóły dotyczące tego rozwiązania informatycznego. W momencie, kiedy wiemy system ERP – co to jest, to możemy zastanowić się nad wdrożeniem go w firmie niezależnie, czy posiadamy małe przedsiębiorstwo lub trochę większe.