Zastanawiając się nad ogrzewaniem Twojego domu lub mieszkania, warto przyjrzeć się bliżej terminowi ogrzewania podłogowego. Ten system jest coraz częściej wybierany przez użytkowników różnorakich pomieszczeń oraz cieszy się renomą czystego i ekologicznego źródła energii. Na czym polega ogrzewanie i kto może zastosować tę technikę? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – zalety

Czym właściwie jest ogrzewanie podłogowe? To rodzaj ocieplania płaszczyznowego i działa ono równomiernie na całej powierzchni (w tym przypadku na podłodze), a nie tak, jak w przypadku grzejników, czy kaloryferów miejscowo. Dodatkowo ten system zapewnia stałą, niską temperaturę (z reguły. 26 stopni), nie powodując negatywnych skutków, jakie przynosi ogólne ogrzewanie np. wysuszenia powietrza, czy unoszenia się kurzu. Ta innowacyjna technologia doceniana jest nie tylko ze względu na niski nakład finansowy, ale i również wysoką skuteczność, czy niewielką awaryjność. Nie wymaga ona napraw, czy corocznych przeglądów, ponieważ zawiera zapewnioną kilkunastoletnią gwarancję producenta.

Dla kogo ogrzewanie podłogowe?

To elektryczne ogrzewanie przydatne jest dla osób, ceniących sobie niezależność i swobodę. Działa ono bowiem nawet w okresie, gdy podstawowy układ grzewczy nie jest włączony np. wiosną, czy jesienią. Spodoba się on również estetom nie akceptującym kaloryferów, potężnych grzejników, czy zadymionych kotłowni. Nie wymaga również instalacji rur, czy kominów, gwarantując tym samym mniejsze koszty utrzymania. System sprawdzi się także, jeśli pragniesz ogrzać tylko wybrane pomieszczenia, by zastosować technologię nie musisz wykładać nim całego domu!

Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego

Aby przyjrzeć się jeszcze bliżej systemowi ogrzewania, warto byś poznał jego dostępne metody ocieplania – za pomocą maty lub kabli grzejnych. To właśnie ten drugi sposób jest najczęściej wybierany przez osoby decydujące się na równomierne ogrzewanie. Nic więc dziwnego, bowiem to oznacza duża wytrzymałością i bardzo wysoką niezawodnością, co przekłada się na długoletni czas użytkowania.

Kable grzewcze warmup są odporne na działanie promieni UV. Można wyróżnić je na te dwustronnie (te wykorzystuje się do systemów przeciwoblodzeniowych i do instalacji przemysłowych) lub jednostronnie (te z reguły stosuje się do instalacji w budynkach mieszkalnych) zasilane, które mają moc od 6 do 40W/mb. Oprócz tego, można rozróżnić ich konstrukcję – np. niektóre z przewodów grzewczych są dostępne w wersji ultra-cienkiej, nadającej się tylko i wyłącznie do montażu pod panelami, czy deską warstwową podczas wykończenia danego pomieszczenia.

Gdzie można zastosować technikę ogrzewania podłogowego?

To, gdzie można zainstalować wybrany system grzewczy w dużej mierze zależy od izolacji cieplnej i grubości wybranego podłoża. To ogrzewanie stosuje się pod różnego rodzaju płytkami (np. gresowymi, czy ceramicznymi), panelami laminowanymi, wykładzinami PVC i dywanowymi (tu należy zwrócić uwagę na jej grubość, by nie przekraczała 15 milimetrów wraz z podkładką), parkietem przyklejanym do podłogi, czy deską warstwową. Przed wyborem konkretnej posadzki, warto bliżej przyjrzeć się mocy, którą zapewniają, nie wpływając w żaden sposób na zużycie energii; np. posadzki ceramiczne lub kamienne generują większą moc – nawet do 16 W/m, a te laminowane, jak wykładziny, zapewniają mniejszą moc do 100 W/m. Ważne jest, aby przed instalacją podłogowego ogrzewania zapoznać się z informacją na temat atestu wybranych materiałów, który dopuszcza zastosowanie ogrzewania podłogowego.