Jesień nie rozpieszcza nas, jeżeli chodzi o warunki atmosferyczne – częste deszcze w połączeniu z opadającymi liśćmi, sprawiają, że coraz częściej na chodnikach i ulicach miast napotkamy się na błotniste kałuże. Jesień to również trudna pora roku dla zmotoryzowanych, którzy muszą zmagać się ze stopniowo pogarszającymi się warunkami na drogach, jak i coraz trudniejszym utrzymaniem czystości samochodu, zarówno na zewnątrz, jak i w jego wnętrzu. Świetnym rozwiązaniem na tę porę roku są gumowe dywaniki samochodowe. Jednak i one bardzo szybko brudzą się, stosunkowo łatwo jednak można utrzymać je w czystości. Jak to zrobić dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego warto mieć gumowe dywaniki samochodowe?

Chociaż może nie są aż tak estetyczne, jak dywaniki welurowe, gumowe dywaniki samochodowe zdecydowanie wyróżniają się swoją praktycznością. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy aura na zewnątrz przestaje nas rozpieszczać. Gumowe dywaniki świetnie zabezpieczają wnętrze naszego auta, a zwłaszcza jego podłogi, przed wodą, błotem oraz śniegiem. Dodatkowo są wyjątkowo proste w utrzymaniu.

Decydując się na zakup gumowych dywaników, nie warto oszczędzać. Te gorszej jakości mogą być wykonane ze słabej jakości tworzywa, podatnego na uszkodzenia mechaniczne i dodatkowo generującego nieprzyjemny zapach, który bardzo szybko rozejdzie się po wnętrzu naszego auta i pozostanie w nim na długo.

Dodatkowo lepszej jakości dywaniki, a na pewno te oryginalne, przeznaczone do konkretnego modelu auta, są nie tylko odpowiednio dopasowane do kształtu podłogi konkretnego modelu, ale również coraz częściej wyposażone są w specjalne uchwyty, zapobiegające ich przesuwaniu się, co zdecydowanie sprawia, że nasze dywaniki samochodowe są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu i przede wszystkim bezpieczniejsze, gdyż dzięki zaczepom praktycznie niemożliwe jest, aby wsunęły się nam pod pedały, blokując je.

Jak wyczyścić gumowe dywaniki samochodowe?

To, jak wyczyścić gumowe dywaniki samochodowe, jest rzeczą bajecznie prostą. Dzięki temu, że wykonane są one z trwałego i wyjątkowo odpornego na działanie wody i innych detergentów tworzywa, sprawia, że nie tylko świetnie zabezpieczają nasze auta jesienią czy zimą, ale również są wyjątkowo proste w czyszczeniu.

Gumowe dywaniki samochodowe umyjesz na myjni

Dobrym sposobem na to, aby zadbać o to, żeby nasze dywaniki zawsze wyglądały świeżo i estetycznie jest częste mycie ich. Jeżeli korzystamy z ręcznych, samoobsługowych myjni, naszym oczom na pewno rzuciły się specjalne klipsy, na których możemy zawiesić gumowe dywaniki i podczas mycia auta spłukać również i je. Nie musimy martwić się, że ciśnienie wody wylatującej z dyszy myjki uszkodzi nasze dywaniki. Wprost przeciwnie, pomoże ono pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Dywaniki możemy bez problemu czyścić, używając dostępnego na myjni detergentu, który po spłukaniu wodą zdemineralizowaną (tryb nabłyszczanie), nie powinien pozostawić po sobie żadnych smug.

Często odkurzaj dywaniki samochodowe

Jeżeli tylko mamy ku temu okazje, powinniśmy jak najczęściej odkurzać nasze dywaniki. Mimo to, że są one odporne na zabrudzenia i działanie wilgoci, osadzający się na nich piasek może skutecznie doprowadzić do powstania na ich powierzchni nieestetycznych bruzd, w których po czasie będzie zbierać się brud i wilgoć, mogąc doprowadzać do dalszej degeneracji materiału.

Jeżeli nie mamy dostępu do odkurzacza, a nie chcemy płacić za te dostępne na stacjach benzynowych, możemy raz na jakiś czas pamiętać o tym, aby nasze dywaniki najzwyczajniej wytrzepać. Można zrobić to na specjalnych, dostępnych na stacjach paliw, kratownicach.

Czyszczenie chemiczne i zabezpieczanie

Jeżeli nie chcemy korzystać z myjki ciśnieniowej, możemy dywaniki umyć i zakonserwować w domu. Nie korzystajmy jednak w tym celu z płynu do mycia naczyń, który może sprawić, że nasze gumowe dywaniki stracą swój połysk i staną się matowe. Dobrze sprawdza się tutaj rozcieńczony szampon samochodowy, który świetnie pozbywa się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Dywaniki możemy dodatkowo zakonserwować – tutaj jednak odradzane jest stosowanie preparatów do konserwacji opon, które nadają gumie poślizg. Na rynku dostępne są specjalne środki do impregnacji i konserwacji gumy. Przy wyborze odpowiedniego środka kierujmy się tym, czy nadaje się on do zastosowania wewnątrz auta.