Hejt pochodzi od angielskiego słowa hate, które oznacza nienawiść. Jest to zjawisko zaobserwowane w środowisku internetowym. Hejt to obrażająca, poniżająca i najczęściej agresywna wypowiedź. Odnosi się do konkretnego tematu, osoby lub grupy osób. Byłeś lub jesteś ofiarą hejtu? Nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? A może ktoś z Twoich bliskich jest hejtowany? Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to lepiej przeczytaj ten artykuł.
Bezkarność w sieci? Czy można napisać wszystko bez żadnych konsekwencji?
Wielu ludzi umieszcza wpisy na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Niektórzy robią to w sposób odruchowy i komentują wszystko, gdzie mają coś do powiedzenia. Choć nie ma w tym nic dziwnego, to zdarzają się osoby, które wypowiadają się na temat, o którym nie mają żadnego pojęcia.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to, co raz zostanie napisane w sieci, tak naprawdę nigdy nie zniknie, gdyż pozostali ludzie udostępniają posty, robią screenshoty lub też w inny sposób utrwalają zamieszczony wpis. Właśnie dlatego zawsze warto zastanowić się dwa razy, czy to, co chcemy przekazać, rzeczywiście powinno pojawić się w Internecie.
Przede wszystkim, jeśli nie masz nic do powiedzenia, to lepiej się nie odzywaj. Nie warto się ośmieszać i zmuszać innych do czytania bezsensownych treści. Ponadto nie należy wypowiadać się w sposób obraźliwy, niekulturalny i złośliwy. Każdy człowiek ma swoją godność i należy mu się odpowiedni szacunek – zarówno w realnym życiu, jak i w Internecie. Obrażanie kogoś na forum publicznym albo w wiadomości prywatnej może przynieść szereg konsekwencji: zaczynając od zablokowania konta na portalu aż po zgłoszenie na policję, a nawet sprawę w sądzie. Wbrew pozorom łatwo jest udowodnić prześladowanie w sieci, ponieważ zawsze pozostają ślady w postaci komentarzy czy korespondencji. W sieci nikt nie jest bezkarny. Hejtują najczęściej osoby, które nie akceptują konkretnych grup, norm i zasad oraz pojedynczych jednostek. Znacznie łatwiej im napisać obraźliwe słowa w Internecie niż powiedzieć je wprost.
Czy warto reagować na hejt? Jak sobie z nim radzić?
Hejt nie jest niczym przyjemnym i może dotknąć każdego. Jeśli hejt dotknął Cię zaledwie raz, to czasami lepiej zignorować zaczepkę. Hejterzy cieszą się tym, że udało im się zwrócić Twoją uwagę i wywołać negatywne emocje. Jeśli jednak sytuacja się powtarza, to nie możesz pozostać bierny, gdyż musisz zacząć działać. Przede wszystkim zachowaj spokój. Odpowiedz na agresywny wpis z przemyśleniem i rozwagą. Nie daj się ponieść nerwom, gdyż właśnie na tym zależy hejterom. Napisz grzeczną odpowiedź, w której oznajmiasz prześladowcy, że jeśli nie zmieni zachowania w stosunku do Twojej osoby, podejmiesz odpowiednie kroki. Możesz poinformować hejtera, że zgłosisz jego profil do administratora strony, który ma możliwość usunięcia konta. Jeśli hejter się tym nie przejmie, warto przejść od słów do czynów.
Niestety, hejterzy bywają przebiegli. Potrafią posiadać wiele profili bądź co rusz zakładać nowe. W takiej sytuacji przypomina to walkę z wiatrakami. Nie możesz się poddawać – działaj dalej! Jeśli administrator strony nie potrafi zweryfikować Twoich zgłoszeń, powinieneś zgłosić sprawę na policję.
Jeśli hejtowana jest Ci bliska osoba, nie powinieneś się temu biernie przyglądać. Niektóre ofiary hejtu nie mają odwagi reagować na zaczepki i dają się poniżać. Warto stanąć w obronie takiego człowieka i zwyczajnie mu pomóc.
Coraz częściej hejtowane są również osoby popularne. Młoda wokalistka w artykule – Zuza Jabłońska – wywiad mówi o tym, jak radzić sobie z hejtem, powiedziała, że się nim nie przejmuje. Zaznaczyła, że ma silny charakter, a także bliskie osoby, które ją wspierają. Całość wywiadu możesz przeczytać na stronie miastokobiet.pl.
Taka postawa jest często spotykana wśród znanych osobistości. Zawrotne tempo życia sprawia, że nie warto tracić czasu na dyskusję z kimś, komu nie zależy na motorycznej wymianie poglądów.
Niektóre gwiazdy niejednokrotnie poruszały temat hejtu, który był wobec nich kierowany. Niektórzy przyznali wprost, że takie zachowanie jest zwyczajnie przykre i nie do przyjęcia.
Coraz więcej sławnych ludzi także stara się nagłośnić problem hejtu oraz udowodnić, że nie można stać biernie, kiedy komuś dzieje się krzywda.