Po etapie fascynacji kolorowankami dla dorosłych popularność zyskują kolejne ciekawe propozycje służące relaksowi i wyciszeniu we własnym towarzystwie. Origami i puzzle przeżywają drugą młodość, ale możesz też spotkać się z całkiem nowymi sposobami spędzania wolnego czasu w pojedynkę. Jedną z nowych, nietypowych opcji jest układanie mozaiki diamentowej. To interesująca propozycja dla wytrwałych, ponieważ wymaga skupienia i precyzji.
Co to jest haft diamentowy?
Jest to technika rękodzielnicza polegająca na wypełnianiu zadrukowanej odpowiednim wzorem przestrzeni przy pomocy małych, akrylowych kryształków. Przy tego typu zajęciu możesz się uspokoić i zrelaksować po stresującym dniu. Nie wymaga ono od Ciebie żadnej inwencji twórczej ani wysiłku umysłowego, nie musisz dobierać kolorów jak w przypadku kolorowanek. Gotowy wzór wystarczy zapełnić kryształkami w podanych kolorach, aby cieszyć się efektem. Jedyne, co jest potrzebne to czas i cierpliwość przy przenoszeniu małych diamencików, a to może być bardzo pomocne, gdy potrzebujesz oczyścić głowę z niepotrzebnych myśli. Jeśli uznasz, że właśnie tego potrzebujesz, możesz śmiało wypróbować haft diamentowy. Jak zrobić pierwszy krok?
Od czego zacząć?
Na początku wybierz któryś z mniejszych wzorów. Rzucenie się na głęboką wodę i wybór dużego, skomplikowanego obrazu może Cię zniechęcić do całej procedury. Praca przy diamentowej mozaice jest absorbująca i wymaga sporo czasu, dlatego lepiej zacząć od czegoś mniejszego i przekonać się, czy zajęcie sprawia Ci przyjemność. Jeśli tak, śmiało możesz potem testować kolejne wzory.
Szukaj obrazów w sklepach internetowych z bogatą ofertą do wyboru, np. na https://haftdiamentowy.pl/. Haft diamentowy możesz znaleźć w formie pełnej, gdzie całą powierzchnię wzoru zasłaniasz kryształkami, są także hafty specjalne, bardziej urozmaicone. Tam wypełniasz obraz koralikami o różnym kształcie i wielkości, co stanowi miłą odmianę od standardowej mozaiki.
Gdy już wybierzesz i zamówisz swój obraz, otrzymasz paczkę zawierającą:
- płótno z nadrukiem i warstwą klejącą,
- woreczki z diamencikami w różnych kolorach, odpowiednio oznaczone, aby ułatwić pracę,
- aplikator do nakładania kryształków,
- pojemnik do przechowywania diamencików, z którymi obecnie pracujesz,
- suchy klej,
- indeks kryształków i instrukcję, jak wykonać haft diamentowy krok po kroku.
Przygotuj sobie miejsce pracy. Wyjmij i rozłóż elementy zestawu, sprawdź czy kolory na wzorze zgadzają się z kryształkami. Usiądź w dobrze oświetlonym miejscu i wygodnej pozycji.
Jak się robi haft diamentowy? Zacznij od wybrania fragmentu obrazu, którym chcesz się zająć na początku. Przygotuj sobie diamenciki pasujące do tej części i wysyp je do pojemnika. Odsłoń folię zabezpieczającą, aby odsłonić warstwę kleju. Nie usuwaj jej z całości wzoru, tylko z tego fragmentu, nad którym będziesz pracować. Następnie weź aplikator i zanurz w poduszce żelowej z klejem, dzięki czemu kryształki będą się do niego lepić. Przenieś diamencik w odpowiednie miejsce na płótnie i powtórz to z kolejnymi. Wybierz wygodną dla siebie metodę — możesz wypełniać jeden kolor na raz lub dla urozmaicenia przeskakiwać pomiędzy kilkoma. W ten sposób wypełnij cały wzór. Gdy już skończysz, swoje dzieło możesz oprawić w ramkę i powiesić lub postawić w pasującym miejscu. Widok ukończonego obrazu daje niesamowitą satysfakcję i zachęca do dalszej zabawy z coraz to większymi czy trudniejszymi wzorami. Masz w czym wybierać — sklepy internetowe oferują hafty zawierające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy kryształków.
Haft diamentowy zapewnia zajęcie na długie godziny. To także dobry pomysł na prezent dla osoby lubiącej rękodzieło. Ponadto bliska Ci osoba z pewnością doceni podarunek w postaci ukończonego obrazu, gdzie na pierwszy rzut oka widać ile wysiłku zostało włożone w jego wykonanie. Diamentowy haft może stać się ciekawym i oryginalnym uzupełnieniem wystroju Twojego wnętrza.
Jeśli znudzi Cię ta forma spędzania wolnego czasu, zawsze możesz zerknąć na coś innego — interesująco prezentują się także magiczne zdrapki, w których odsłaniasz wzór, zdrapując czarną warstwę z powierzchni płótna za pomocą rysika lub też nieśmiertelne puzzle dostępne w wielu rozmiarach.