Bielizna damska to część garderoby, która noszona pod ubraniem, ma bezpośredni kontakt ze skórą. Jej początków można szukać aż u starożytnych Egipcjanek, które zaczęły praktykować noszenie dodatkowych tunik pod właściwą odzieżą. Natomiast za pomysłodawczynie podkreślania biustu, uznaje się starożytne Greczynki, które dodatkowym materiałem, owijały piersi po to, aby pod ubraniem wydawały się większe i lepiej się prezentowały. Przez kolejne etapy w historii, górna bielizna damska ulegała wielu przemianom, a narzucana moda i fasony nie zawsze odpowiadały wszystkim paniom. Na szczęście dzisiaj ogromna ilość modeli i krojów biustonoszy damskich sprawia, że każda kobieta znajdzie ten, idealnie pasujący do jej figury i stylu.

Jak dobrać biustonosz?

Biustonosz stanowi podstawowy element bielizny damskiej. Dobrze dobrany stanik to gwarancja komfortu, ale i dobrego samopoczucia. W idealnie dopasowanej odzieży kobiety czują się pewniejsze siebie i są gotowe na wyzwania, jakie czekają je przez cały dzień. Nie jest tajemnicą, że każda kobieta jest inna. Oprócz wygody, jaką powinien dawać dobrze dopasowany biustonosz, ważnym aspektem jest jego wygląd, a konkretniej kształt. Na rynku można znaleźć staniki, które sprawdzą się lepiej na większych lub mniejszych biustach. Można dobrać taki produkt, który optycznie powiększy piersi lub je podtrzyma podczas aktywności fizycznej.

Zostały również stworzone takie staniki, które ułatwiają mamom karmienie piersią. Styl i charakter biustonosza zależy jedynie od potrzeb konsumentki, a wielość ich modeli i rozmiarów ma ułatwić Ci dokonanie wyboru.

Stanik typu bardotka – historia i charakterystyka

Jednym z najbardziej znanych typów biustonoszy, którego popularność nie przemija od wielu lat, jest bardotka. To charakterystyczny fason stanika, którego znakiem rozpoznawczym jest uwydatnianie i odsłanianie górnej części piersi. Biustonosz ten ma specjalną, usztywnianą konstrukcję, której zadaniem jest podtrzymanie biustu. Bardotka może występować w wersji z ramiączkami (w większości egzemplarzy można je odpiąć) i bez. Przy czym ta ostatnia posiada wewnątrz stanika silikonową taśmę, która zapobiega jego spadnięciu. Opcja bez ramiączek świetnie sprawdza się w stylizacjach, które wymagają odsłonięcia ramion lub pleców. Taka bardotka, będzie wtedy całkowicie niewidoczna, a spełni swoje przeznaczenie, podtrzymując piersi. Staniki typu bardotka są idealne, zarówno dla kobiet z większym, średnim, jak i mniejszym biustem. Można go zakupić w wersji z push-upem, który jeszcze, bardziej uwydatni biust, lub bez push-upu.

Nazwa stanika pochodzi od znanej na całym świecie, francuskiej modelki i aktorki Brigitte Bardot. Ona, jako ikona mody i ideał kobiecości, w latach 50 tych spopularyzowała ten typ stanika. Swoim stylem i czasem skandalicznym podejściem do mody, przetarła wielu kobietom drogę do podkreślania swoich wdzięków. Była jedną z niewielu celebrytek, które w tamtych czasach chętnie eksponowały swoje kształty lub pokazywały się publicznie w bikini. Aktorka często występując w filmach, właśnie w takiej kreacji wylansowała ten model biustonosza i od tej pory każda kobieta chciała go mieć. Zwłaszcza że w tamtym czasie bardzo modne stały się stylizacje z odkrytymi ramionami, do których najlepszym rozwiązaniem był stanik bez ramiączek, głęboko wycięty, który podniesie biust i nada mu niesamowitej objętości. Takim biustonoszem była bardotka.

Jak dobrać stanik typu bardotka?

Na rynku jest wiele staników bez ramiączek, jednak nie każdy dobrze prezentuje się na piersiach. Jednym z najlepszych biustonoszy, który potrafi świetnie podkreślić biust, a do tego nie będzie widoczny pod stylizacją z odkrytymi ramionami, jest bardotka. Ten typ stanik sprawdza się na każdych piersiach, więc nie ma problemu z dobraniem go do rozmiaru. Jednak najlepszą opcją będzie skonsultowanie się ze specjalistką, która doradzi w wyborze odpowiedniej bardotki. Brafitterka zmierzy Twój biust i zbada jego kondycję, a następnie pomoże Ci dobrać idealny model. Stanik typu bardotka, często jest też dobierany pod konkretną stylizację. W zależności od jej kroju, bardotki mogą mieć niżej lub wyżej wyciętą linię między piersiami.