Ferie zimowe coraz częściej spędzane są w aktywny sposób. Wiele rodzin decyduje się na wyjazd na narty. Jednym z popularnych regionów wybieranych przez wielu turystów są Alpy. W górach tych dostępnych jest wiele lokalizacji, w których wybudowane są olbrzymie kompleksy oraz niewielkie stacje narciarskie. Wybierając miejsce na spędzenie urlopu, warto przeanalizować dostępne na miejscu atrakcje, standard noclegu, a także ceny skipassów. Dużą zaletą Alpejskich kurortów jest stuprocentowa gwarancja śniegu. Czym sugerować się, szukając idealnej lokalizacji na narty w Alpach?

Na narty w Alpy – Dolina Aosty

Dolina Aosty jest jednym z najbardziej malowniczych regionów alpejskich. Położona w północno-zachodnich Włoszech, w sąsiedztwie z Francją i Szwajcarią. Jest to region, w którym miesza się wiele różnorodnych wpływów kulturowych. Urlop spędzony w myśl przewodnią: na narty w Alpy – Dolina Aosty – to świetna okazja do szusowania na stokach aż w trzech alpejskich krajach. W tej okolicy dostępne są nawet stoki całoroczne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, dającym wiele swobody, jest zakup uniwersalnego – najczęściej siedmiodniowego – karnetu, który umożliwia jazdę po wszystkich ośrodkach narciarskich zlokalizowany w Dolinie Aosty. Region ten charakteryzuje się przepięknymi widokami, dzięki bliskości aż czterech czterotysięczników. Bliskość masywu Mont Blanc, Cervinia – Matterhorn oraz Monte Rosa to okazja do podziwiania monumentalnych szczytów i aktywnego wypoczynku wśród piękna górskich krajobrazów. Największym ośrodkiem narciarskim w tym regionie Alp Włoskich jest Matterhorn. Kompleks ten łączy ze sobą kilka odrębnych ośrodków. Na wielu trasach można jeździć nawet w miesiącach letnich. Poznanie całej długości tras zajmuje średnio 3 dni – jest to wiele kilometrów świetnej zabawy. Warto jednak wiedzieć, że trasy w tym miejscu są z reguły dość wymagające i początkujący narciarze mogą poczuć zmęczenie podczas pokonywania szlaków.

Alpy Austriackie – popularne lokalizacje

Nie tylko Alpy włoskie są warte odwiedzenia. Również po stronie austriackiej znajduje się wiele ośrodków, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest Kitzbuehel. Oferuje turystom ponad 170 km tras narciarskich. Znajduje się tu też wiele szlaków spacerowych oraz przepięknych jezior nadających temu miejscu wyjątkowego klimatu. Wiele rodzin z dziećmi decyduje się na przyjazd do tego kompleksu, ponieważ znajduje się w nim wiele szkół narciarskich – idealnych dla najmłodszych. Doświadczeni instruktorzy pomogą każdemu w stawaniu pierwszych kroków na stoku. Miejsce to charakteryzuje się też wieloma dodatkowymi atrakcjami, z których warto skorzystać podczas pobytu w Austrii. Alpbachtal to kolejny austriacki ośrodek – zdecydowanie bardziej kameralny niż Kitzbuehel. Stoki są tutaj w 80% naśnieżane. Dzięki temu narciarski urlop można spędzić tutaj przez 365 dni w roku. W infrastrukturze ośrodka można odnaleźć aż 47 wyciągów, które zapewniają płynny przepływ wszystkich narciarzy.

O czym pamiętać planując wyjazd na narty w Alpy?

Planując wyjazd w Alpy, warto dobrze przygotować się do podróży. Jadąc samochodem, należy sprawdzić prognozę pogody, aby nie okazało się, że wybrana trasa będzie nieprzejezdna. Warto także z wyprzedzeniem zakupić skipassy. Można w ten sposób sporo zaoszczędzić. Niezwykle ważną kwestią jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia, gdyż we wszystkich krajach Alpejskich akcje ratownicze i poszukiwawcze są płatne. Najważniejszy jest jednak wybór odpowiednio dopasowanej do potrzeb bazy noclegowej. Wybierając się na urlop całą rodziną, należy zadbać o obecność atrakcji turystycznych, które spodobają się najmłodszym. Jeżeli jednak na wakacje wybierają się sami dorośli – można pokusić się o bardziej kameralne miejsce, w którym będzie można się wyciszyć i odpocząć. Podstawą udanego wyjazdu jest też załatwienie wszystkich formalności i dokładne zaplanowanie wszystkich dni. Oczywiście skipassy można także kupować na bieżąco – lepiej jednak przygotować je z wyprzedzeniem. Czasem można także skorzystać z oferty łączącej cenę za nocleg ze wstępem na stoki.