W samochodach ciężarowych części zazwyczaj wymienia się częściej, niż w samochodach osobowych. Wynika to ze zwiększonej eksploatacji tego rodzaju pojazdów, które nie dosyć, że pokonują tysiące kilometrów, to jeszcze ze znacznym obciążeniem. Jakie części do samochodów ciężarowych wybierać – nowe czy używane?

 

Kiedy warto sięgnąć po części nowe?

Zakup nowych części do samochodów ciężarowych jest znacznym obciążeniem dla budżetu firmy, która posiada dany pojazd na stanie. Już same koszty eksploatacji samochodu są stosunkowo wysokie, a do tego dochodzą jeszcze kwoty, które trzeba zapłacić za naprawy. Częsta wymiana części w przypadku, gdy mają zostać one zamienione na nowe, jest ponad możliwościami finansowymi wielu firm. Niemniej jednak zakup nowych części w niektórych przypadkach jest opłacalny, pomimo wysokich kosztów, jakie należy przy tym ponieść.

 

Dotyczy to przede wszystkim nowych samochodów, które wciąż posiadają gwarancję. Nawet w sytuacji, gdy ta już nie obowiązuje, lecz samochód nie ma więcej, niż 8-10 lat, warto wymienić części na nowe, zwłaszcza jeśli ogólny stan techniczny pojazdu jest bardzo dobry. Jeśli wymiana części następuje stosunkowo rzadko, to również można pozwolić sobie na zakup nowych. Nie ulega wątpliwości, że nowe elementy wymienne pochodzą z pewnych źródeł, a dodatkowo posłużą pojazdowi o wiele dłużej, niż części używane. Należy mieć na uwadze, że wymiana komponentów do samochodów ciężarowych na nowe w pewnych sytuacjach może być wręcz obowiązkiem. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów, które użytkują pojazd na podstawie umowy najmu. W treści umowy mogą bowiem znajdować się zapisy mówiące o tym, że w trakcie naprawy poszczególne elementy muszą zostać wymienione na nowe. Wszystko zależy więc od zapisów umowy, na które należy zwracać uwagę, aby uniknąć ewentualnych kar.

 

Zalety części używanych do samochodów ciężarowych

Nie jest tajemnicą, że zdecydowana większość przedsiębiorców zakupuje części używane do samochodów ciężarowych. Z pewnością jest to o wiele tańsze rozwiązanie, niż zakup nowych części. Wartość wiekowych, eksploatowanych na dużą skalę samochodów ciężarowych jest stosunkowo niewielka, zatem kupując nowe części, przedsiębiorca więcej wkłada w auto, niż mógłby za nie otrzymać przy sprzedaży na rynku wtórnym. Jeśli części wymienne kupowane są u sprawdzonego sprzedawcy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez dłuższy czas posłużą one pojazdowi. Należy unikać nieznanych punktów czy osób, które oferują sprzedaż używanych części samochodowych – ich zakup może przysporzyć więcej problemów, niż pożytku. Zawsze należy wybierać oryginalne części używane, które przed wprowadzeniem do sprzedaży przeszły specjalną kontrolę techniczną. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto dopytać sprzedawcę o szczegóły testów. Warto kupować części używane na własną rękę, bowiem właściciele warsztatów samochodowych często doliczają niemałą prowizję za dokonanie zakupów w swoim zakresie. W związku z tym może okazać się, że używane części wcale nie będą takie tanie, jak mogłoby się wydawać.

 

Nowe czy używane?

Zakup zarówno nowych, jak i używanych części samochodowych ma swoje wady i zalety. Trudno bowiem jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie lepsze w konkretnym przypadku. Zazwyczaj właściciele nowych samochodów decydują się na zakup nowych części, zaś ci, których samochody są nieco starsze, kupują części używane. Wszystko zależy w dużej mierze do budżetu, którym dysponuje konkretna jednostka oraz innych kosztów, jakie będzie trzeba ponieść w związku z przeprowadzanymi pracami naprawczymi. Te bowiem zwykle są wysokie, dlatego sposobem na obniżenie kosztów może być zakup używanych części do samochodów ciężarowych. Warto również zwrócić uwagę na ich dostępność w danym czasie – nowe części zwykle można kupić niemalże od ręki, podczas gdy na używane czasami trzeba trochę poczekać. Właścicielom pojazdów zwykle zależy na tym, aby jak najszybciej mogły one wyjechać na drogę, dlatego decydują się na zakup części, które są dla nich dostępne od zaraz.