Każdy z nas korzysta z usług, kupuje produkty. Na niektórych opakowaniach albo na stronach firm produkcyjnych widnieją napisy, że coś jest zgodne z normami ISO (tutaj pojawia się konkretny numer) i posiada odpowiedni certyfikat. Co to jest ISO? Jak zdobyć certyfikację ISO w firmie? Jakie są zalety wdrożenia ISO?

ISO co to jest, czyli rozwińmy skrót

Bardzo często słyszy się, że certyfikacja ISO wzmacnia markę firmy na rynku, jak również samą firmę pozycjonuje zdecydowanie wyżej. ISO jest skrótem, a pełna nazwa angielska brzmi: International Organization for Standarization, czyli Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Tak właśnie nazywa się międzynarodowa organizacja, która przygotowuje normy jakościowe. Celem ISO jest zapewnienie spójności w sposobie działania konkretnej firmy. Co ciekawe, normy jakościowe przygotowane przez ww. organizację, dotyczą każdej dziedziny. Polski Komitet Normatywny reprezentuje nasz kraj w ISO. Co ważne, International Organization of Standarization jest tworzone przez niezależne organizacje, po jednej z każdego kraju. Niezależność oznacza brak wpływu na ewentualne decyzje przez rządy lub przedsiębiorców. Raz do roku, w Genewie odbywa się spotkanie organizacji, dzięki czemu, wdrażane normy są zawsze aktualne. Aktualnie ISO ma w swoim katalogu ponad 22 000 norm i standardów, w praktycznie każdej branży.

Certyfikacja ISO

Certyfikat ISO jest ostatnim ogniwem całego łańcucha działań. Głównym i najważniejszym celem ISO jest określenie norm jakościowych, jakie obowiązują w danej branży. W Polsce certyfikaty ISO wydaje uprawnione do tego celu firmy, które są pod patronatem Polskiego Centrum Akredytacji, a w skrócie PCA. Każda firma może się starać o certyfikat ISO, co ma potwierdzić wysoką jakość usług lub produktów przez nią oferowanych. Firma, która przeprowadza audyt, nie może pomagać firmie w procesie przygotowania certyfikacji.

Jaka jest zaleta ze wdrożenia certyfikatu ISO?

Wdrożenie ISO w firmie ma wiele zalet. Podstawową jest zmiana wizerunku, jaki niesie ze sobą firma. Samo to, że firma posiada Certyfikat ISO, oznacza, że ktoś już tę firmę skontrolował i skoro wydał certyfikat, to produktu lub usługi będą na odpowiednio wysokim poziomie. Dla wielu potencjalnych klientów ma to duże znaczenie, ponieważ oznacza to znacznie mniejsze ryzyko rozczarowania jakością usług lub produktów, konkretnej firmy. Firma certyfikowana przez ISO ma większe zaufanie wśród klientów, jest odbierana jako profesjonalna i wiarygodna.

Czy Certyfikat ISO daje korzyści wewnątrz firmy?

Jeśli jakaś firma chce wdrożyć ISO, bardzo często wymaga to od niej przeprowadzenia wielu szkoleń skierowanych do pracowników niższego szczebla oraz całej kadry zarządzającej. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma pewność, że wykonywane obowiązki są zgodne z konkretnymi normami oraz obowiązującymi standardami. Wszystko to przekłada się na rozwój firmy. Marka, która przygotowuje się do certyfikacji, usprawnia cały proces decyzyjny oraz stara się poprawić komunikację wewnętrzną.

Popularne normy ISO

ISO 9001 to międzynarodowy standard zarządzania jakością. Certyfikatem ISO 9001 może pochwalić się ponad milion firm z całego świata. Jeśli firma chwali się tym certyfikatem, oznacza to, że oferowane przez nią usługi lub produkty są najwyższej jakości.

ISO 27001 – norma mówiąca o bezpieczeństwie informacji. Jeśli jakaś firma chwali się tą normą, oznacza to tyle, że nasze dane są w pełni bezpieczne, tak online, jak i offline. W dobie dzisiejszej komputeryzacji i skomplikowanych systemów, ISO 27001 staje się niezbędną normą zarządzania bezpieczeństwem. Teraz na pytanie „co to ISO?” znamy już odpowiedź. Na pewno w domu lub pracy korzystamy z rzeczy, które były wykonane zgodnie z konkretną normą ISO. Na szczęście jako konsumenci, nie jesteśmy sami w wydawaniu opinii o konkretnej usłudze lub producie. Są organizacje, takie jak ISO właśnie, które istnieją na rynku po to, abyśmy my otrzymywali towar bądź usługę najwyższej jakości. Oczywiście, nie każda firma istniejąca na rynku posiada stosowny certyfikat, warto jednak wybierać takie, które takim certyfikatem mogą się pochwalić. Najlepsze szkolenia ISO znajdziesz na stronie agm-konsulting.pl